Gebe Kalmaya Hazırlanırken Bunları Yapın

Gebe Kalmaya Hazırlanırken Bunları Yapın
24 Aralık 2016

Gebelik kararını vermek bir bebeğin hayat boyu getireceği sorumluluk nedeni ile oldukça güç bir karardır.

Gebe Kalmaya Hazırlanırken Bunları Yapın

Gebelik kararını vermek bir bebeğin hayat boyu getireceği sorumluluk nedeni ile oldukça güç bir karardır. Eşiniz ile birlikte bir bebek istediğinize karar verdiyseniz, bir takım hazırlıklara başlayıp hayatınızda değişiklikler yapmanın vakti geldi demektir. Birlikte bu kararı verdikten sonra kendinizi hem ruhsal hem de fiziksel olarak gebe olmaya hazırlamanız daha iyi olacaktır.

Doktor Seçiminizi Yapın ve Muayene Olmaya Gidin

Daha önceden sürekli olarak muayene olduğunuz bir doktorunuz varsa sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilmek için gebe kalma kararınızı verdiğinizi belirterek kendisi ile görüşmeye gitmelisiniz. İlk doktor ziyaretini gebe kaldıktan sonra yapmak yerine önceden giderseniz doktorunuz size bazı tetkik ve muayeneler yapacaktır. Bu da dünyaya getirmenizi planlamış olduğunuz bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Eğer doktorunuz yoksa dahi yine gebe kaldığınızda gebeliğinizi takip etmesini isteyeceğiniz bir doktor ile temasa geçerek kendisi ile görüşmeye gitmelisiniz. Pozitif diyalog kurabilmeniz ve gebelik sürecinizde beklentinizi karşılayıp karşılamayacağını hissetmeniz bakımından doktorunuzla önceden tanışmanız daha faydalı olacaktır. Doktorunuz muayenede diyabeti karaciğer hastalığı, kalp hastalığı ve böbrek gibi kronik bir hastalığınız olup olmadığını sorgulayacak, jinekolojik hastalıklarınızı olup olmadığını araştırıp ardından sizi muayene edecektir. İlk muayenede anne ve baba adayının genetik geçmişleri mercek altına alınır, beslenme alışkanlıkları ve yaşam biçimleri sorgulanır. Muayenenin ardından tam kan sayımı, kan grubu, toksoplazma, tam kan sayımı, tam idrar tetkiki, rubbelle ve hepatit B gibi rutin testler istenebilmektedir.

Alkol alımına dikkat edin

Alkol kullanımı gebe kalma şansını bir miktar dahi azaltabilmektedir. Yapılan araştırmalarda haftada 5 kez alkol kullanan kadınların hiç kullanmayan kadınlara göre daha zor gebe kaldığı gözlemlenmektedir. Anne karnında iken alkol kullanıldığında ise bebekte öğrenme bozuklukları, zeka gerilikleri ve davranış bozuklukları görülebilmektedir. Ayrıca alkolün erkekler üzerinde de olumsuz etkileri görülebilmekte, sperm sayısı ve kalitesini ise azaltmaktadır.

Sigaradan uzak durun

Sigaranın hem kadın hem erkekte gebe kalmayı etkileyen olumsuz etkileri mevcuttur. Sigara kullanan kadınların yumurta, erkeklerinde sperm sayısı ve kalitesinde azalma olduğu gözlemlenmektedir. Gebelik sırasında da sigara kullanımı çok risklidir. Bu nedenle düşük veya erken doğum görülebilmektedir. Erken doğum düşük ağırlıklı bebek riskini de beraberinde getirmektedir. Sigara dahi içmiyorsanız bile sigara dumanının olduğu ortamlarda bulunmamaya, o havayı teneffüs etmemeye çalışmalısınız.

Düzenli beslenin

Yediklerinizi dikkat edin. Gebe kalmadan önce beslenmenize çok özen göstermeniz gerekmektedir. Eğer ki kilo fazlalarınız varsa bunları vermek için en uygun zamandır. Gebelikte rejim yapamayacağınız gibi var olan kilonuzun üzerine de kilo alacaksınız. Bu da ağırlaşmanıza ve gebeliğinizin sıkıntılı geçmesine neden olabilmektedir. Gebelik öncesinde kafeinden uzak durmalı veya kullanımını sınırlamalısınız. Doktorunuzun önerisi ile folik asit takviyesi alınabilir. Yapacağı testler sonucunda doktorunuz gerekli görürse size bu konu hakkında öneride bulunacaktır.

Stresten uzak durun

Stresli bir yaşam sizin gebe kalmanızı geciktirebilir. Stres düzeyinizi en aza indirgemeye özen göstermelisiniz. Yoğun ve stresli bir iş temposunda çalışıyorsanız spor yaparak kendinizi sakinleştirmeye ve stresinizden arınmaya çalışmalısınız. Yoga gibi hem ruhunuza hem bedeninize iyi gelecek aktiviteleri tercih edebilir ve açık havada yürüyüşler yapabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Pakize 1. Temiz, lekesiz. 2. Halis, saf.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl