Gebe Kalmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Gebe Kalmak İçin Neler Yapılmalıdır?
16 Aralık 2016

Bir kadının öncelikle ergenliğe girmesi gerekir, bu da adet görmesi ile başlar. Bir kadının adet görmeye başlaması ile gebe kalabilmeyi başlaması demektir.

Bir kadının gebe kalabilmesi için bazı koşulların bazı zamanlar içerisinde gerçekleşmesi gerekmektedir. Bir kadının öncelikle ergenliğe girmesi gerekir, bu da adet görmesi ile başlar. Bir kadının adet görmeye başlaması ile gebe kalabilmeyi başlaması demektir. Kişinin regl sıklığı herkeste değişebildiği gibi 21 ile 34 gün arasında değişebilmektedir. Ergen bir kadında her ay bir yumurta üretilmektedir. Bu üreme genellikle gelecek ay göreceği adetten ise 14 – 15 gün önce gerçekleşmektedir. Bu yumurtanın yaşam süresi genellikle 24 ile 48 saat arasında değişmektedir. Eğer ki bu süre içinde cinsel birleşme olursa ve erkek spermleri tarafından kadının üreme tüplerinde karşılaşırsa kadın gebe kalabilir. Kadın üreme organları tarafından üretilen yumurta olgunlaştıktan sonra kadın tüplerine geçmektedir. Burada spermler ile karşılaşırlarsa döllenme olmakta ve bebeğin olumu başlamaktadır. İlk aşama da ise cinsiyet belli olmaktadır. Döllenme esnasında kadında bulunan y kromozomunun yanına erkekte bulunan x kromozomu eklenir ise cinsiyet erkek olur. Kadında bulunan y kromozomunun yanına ise erkekteki y kromozomu eklenirse cinsiyet kız olur yani bu durumda bebeğin cinsiyetini belirleyen erkektir. Erkek üreme hücreleri tarafından döllenen yumurta tahmini 2 ile 4 gün arasında kadın rahmine düşmektedir. Daha önceden hormonların etkisi ile kendisi için hazırlanan rahme 2 – 4 gün içerisinde gömülür. Böylelikle gebelik süreci başlamış olur. Rahmin üst tabakası bebeğin gömülmesi için ise en uygun yerdir. Bunu takiben yaklaşık 15 gün içerisinde de gebelikte önemli bir göreve sahip plasenta oluşmaya başlamaktadır.

Acaba Gebe miyim?

Ergen bir kadın gebe kaldığını anlayabilmek için ilk olarak adet sıklıklarını hesaplamasını gerekir ve o ay adet hala görmemesi gerekmektedir. Bu durumda bir sağlık kuruluşuna giderek gebelik testi yaptırması gerekmektedir. Kişinin kan testi yaptırmaya bir vakti ya da imkanı olmaması durumunda eczanelerde satılan idrarda gebelik testleri yardımıyla gebe olup olmadığını anlayabilmektedir. Fakat kesin sonuca doktor vasıtası ile varılabilmektedir. Çünkü bazen kanda dahi hormonların yükselmesi zaman alabilir. Bu süreçte evde yapılan gebelik testine bakarak nasıl gebe değilim diye düşünerek ilaç içmek ya da hareket etmek doğru değildir. Gebelik dönemine gelirsek normal bir gebelik süreci 38 ile 40 hafta ya da 280 gün olarak kabul edilmektedir.

Nasıl Gebe Kalabilirim?

İki kişi bebek sahibi olmaya karar verdikten sonra genellikle cinsel birlikteliklerinde de hız verirler. Ancak bir kadının gebe kalabilmesi yalnızca yumurta olgun hale geldikten sonra 3 – 4 gün içerisinde spermler tarafından eğer döllenirse gebelik oluşmaktadır. Döllenme oluşmazsa bu yumurta adet kanamasıyla dışarı atılır ve gebe kalabilmek için bir sonraki ay beklenmeye başlar. Gebe kalmak için çok kısa bir zaman içerisinde bir kadın adet gördüğü günleri hesaplayarak ilk olarak kaç gün ara ile adet gördüğünü not eder. Buna göre ise bir sonraki adet göreceği tarihi baz alarak geriye doğru yarısına kadar sayarak adet sıklığının ortasını bulmaktadır. Bu tarihten iki gün önce ya da sonrasını da baz alarak yumurtlama zamanını tahmini olarak kabul eder. Böylelikle cinsel birleşmede bulunacağı önemli tarihler ortaya çıkmış olur. Çiftler arasında eğer ki herhangi bir sağlık durumu bulunmuyor ise ve de düzenli bir cinsel hayat varsa gebe kalamayanların ise ikinci yıl gebe kalma oranı %14’tür.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.