Gebe Eğitim Sınıflarında 2016 Yılında 5 Bin Kadın Eğitim Aldı

Gebe Eğitim Sınıflarında 2016 Yılında 5 Bin Kadın Eğitim Aldı
12 Ocak 2017

Sağlık Bakanlığı Doğum Eylem Planı kapsamında Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı sağlık tesislerinde gebe eğitim sınıfları açıldı.

Gebe Eğitim Sınıflarında 2016 Yılında 5 Bin Kadın Eğitim Aldı

Sağlık Bakanlığı Doğum Eylem Planı kapsamında Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı sağlık tesislerinde gebe eğitim sınıfları açıldı. Ayrıca 2016 yılında 5 bin kadın eğitim aldı. Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinden yapılan yazılı açıklamada, "Doğum Eylem Planı" kapsamında tüm gebelerin;
  • Doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası konularında bilgi sahibi olmak,
  • Bilinçli doğum yapmak,
  • Normal doğum eylemi,
  • Ağrı yönetimi ve yeni rollerini benimsemeleri
gibi konularda bilgi ve beceri kazandırmak amacıyla eğitim sunulduğu belirtildi.  

Gebe bilgilendirme sınıfları açıldı

Bu kapsamda Sağlık Bilimleri Üniversitesi Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çekirge Devlet Hastanesi, İnegöl Devlet Hastanesi, Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi, İznik Devlet Hastanesi ve Yenişehir Devlet Hastanesinde gebe bilgilendirme sınıfları açıldığı hatırlatıldı. Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı ve Proje Koordinatörü Uz. Dr. Elif Güler Kazancı, gebelerin 12. haftasından itibaren doğuma kadar bilgilendirme ve danışmanlık hizmetinin bireysel ve grup şeklinde 3 oturumda verildiğini ifade etti.  

Uz. Dr. Elif Güler Kazancı, konuşmasına ise şu şekilde devam etti:

"İlk oturumda gebelik süreci, ikinci oturumda doğum süreci ve doğum ağrısıyla baş etme, üçüncü oturumda da doğum sonu dönem ve yeni doğan bakımı konusunda eğitim veriliyor. Doğum sonrasında annelerin daha önceden almış olduğu lohusalık dönemi ve yeni doğan eğitiminin takibi yapılıyor. Derslere eşler de katılabiliyor. Bu eğitimlerdeki amacımız; doğum algısını pozitif yönde değiştirmek, doğum ağrısı ile başa çıkma tekniklerinin öğretilmesi, gebenin ihtiyaç duyduğu duygusal, psikolojik ve fiziksel destekle kendini güvende hissetmesini sağlamak."

"Sağlıklı Nesiller için Sağlıklı Başlangıçlar"

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunca başlatılan "Sağlıklı Nesiller için Sağlıklı Başlangıçlar" projesine de değinen Kazancı, pilot hastane seçilen Çekirge ve İnegöl devlet hastanelerinde proje öncesi ve sonrası 6 aylık süreçte normal doğum oranlarının yüzde 19 arttığını da belirtti.  
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Maarif Bilgi, kültür.