Gebe ve Çocuk Sahiplerine Muayene İzni Verilecek!

Gebe ve Çocuk Sahiplerine Muayene İzni Verilecek!
25 Aralık 2016

Hazırlanan taslağa göre; iş ve çalışma ortamı, gebeliği riske atmayacak şekilde düzenlenecek. Gebe çalışanlara periyodik kontroller için izin verilecek.

Gebe ve Çocuk Sahiplerine Muayene İzni Verilecek!

Haberlere göre gebe işçi ve memurlara iş yerinde özel ihtimam gösterilecek. Hazırlanan taslağa göre; iş ve çalışma ortamı, gebeliği riske atmayacak şekilde düzenlenecek. Gebe çalışanlara periyodik kontroller için izin verilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde alt mevzuatta çalışmalar yürütüyor. Hazırlanan Gebe ve Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarına Dair Yönetmelik Taslağı ise şu yenilikleri getiriyor: Çalışanlara gebelik döneminde periyodik kontrolleri için izin verilecek. Doktora muayene için gidecek işçi ve memur ücretli izinli sayılacak. Gebe ya da yeni doğum yapmış olan çalışanların kendilerinin ve bebeklerinin sağlığını olumsuz yönde etkileyecek şekilde elle yükleme ve araçsız taşıma işlerinde çalıştırılmaları yasak olacak. Bu işlerde risk değerlendirilmesi yapılacak. Gerektiğinde ise iş değişikliği sağlanacak. Gebelik süresi boyunca hiçbir surette elle taşıma işi yaptırılamayacak. Gebe kadın işçi ve memur, evrak veya götürme işinde çalıştırılamayacak. Gebe çalışanın çalıştığı yerdeki gürültü seviyesinin 80 dB (A)’yı geçmemesi sağlanacaktır. Gürültü seviyesi düşürülememe durumu varsa çalışanın yeri değiştirilecek. Gebeler, gebeliği etkileyecek klimalı yerlerde çalıştırılamayacak. Gebe, yeni doğum yapmış ve emziren çalışanların yaptığı işin niteliği göz önünde bulundurularak çalıştığı yerlerin sıcaklığının ve basıncının sağlık ve güvenlik riski yaratmayacak düzeyde olması sağlanacaktır. Yüksek basınçlı gebeliği etkileyen yerlerde, gebe kadınlar çalıştırılamayacak.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.