Fazla Kafein Çocuğunuzu Obezite Yapabilir

Fazla Kafein Çocuğunuzu Obezite Yapabilir
19 Kasım 2016

Çocukların obezite olmasıyla gebelik sırasında fazla miktarda kahve kullanımı arasında direkt bağlantı olduğu ortaya çıkarıldı.

Fazla Kafein Çocuğunuzu Obezite Yapabilir

Çoğu kadının da bildiği gibi gebelik sırasında fazla miktarda kafein tüketilmemelidir. Kafein düşük doğumlarına yol açtığı gibi çocukları obezite yapabiliyor.

Yeni araştırmalara göre; gebelik sırasında bol kafein tüketen annelerin çocukları %89'u obez olabiliyor.

Annenin kullandığı kafein miktarı makul düzeyden uzaklaştıkça bu oran da artıyor. Araştırmalara göre fazla alınan kafein çocukta, beyin fonksiyonlarını ve iştahı kritik bir şekilde etkiliyor. Aynı zamanda bu durum, çocukta insüline karşı direnci ve glikoz metabolizmasını da güçleştirebiliyor. Bu durumlara, birden fazla neden sebep oluyor olabilir. Annenin gebelik sırasında sigara içmesi de bir neden olabilir.

Yeni araştırmalar kafeinin insanlara yararlarını söylese de, gebe kadınlara zararları bilinen bir gerçek.

Gebelik sırasında önerilen maksimum kafein miktarı günlük 200-300 mg yani 1,5 - 2 bardaktır. Tabi bu açıklama, annelerin hemen kahve bardaklarına sarılmasına sebep olmamalı. Hayatınızın bu döneminde kafeini bırakmanız ya da azaltmanız gerekiyor. Bırakamıyorsanız yavaş yavaş bırakmayı deneyebilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.