En Güçlü ve En Değerli Besin: Anne Sütü

En Güçlü ve En Değerli Besin: Anne Sütü
22 Şubat 2017

Anne sütü kadar değerli bir besin yoktur. Öyle ki anne sütünün her bir damlası çok ama çok önemli ve değerlidir.

En Güçlü ve En Değerli Besin: Anne Sütü

Anne sütü kadar değerli bir besin yoktur. Öyle ki anne sütünün her bir damlası çok ama çok önemli ve değerlidir. Yapılan çalışmaları ve içinde hiçbir besinde olmayan etken maddeleri ise saymakla bitmez. Anne sütü kadar değerli hiçbir besin yoktur. Yalnızca besleyici özelliği değil, emzirmenin bebeğin psikolojisi üzerine de birçok etkisi vardır. Eğer yeni doğum yapmış bir anne iseniz ya da doğumu bekliyorsanız bu yazımız tam size göre!  

Sevgi ve vitaminler

Bir bebek ne ister? Annesinin kokusu hissetmek, annesinin kucağında olmak ve sevgiye doymak. E tabii bir de karnı acıktığı zaman anne sütü ile ihtiyacı olan tüm karbonhidratı, proteini, yağları, vitaminleri, mineralleri ve dünyada başka hiçbir besinde olmayan birçok koruyucu etken maddeleri alır ve mutlu bir şekilde büyür. Annesinin göğsünden süt içen bir bebek, annesini istediği gibi hisseder ve anne karnından sonra en mutlu, huzurlu olduğu yer burasıdır. Karnının her zaman aç olması da gerekmez. Bazen yalnızca annesini özlediği, istediği için de ağlayıp meme istediğini gösterebilir. Bu tam anlamıyla “Sana ihtiyacım var anne! Bana sarıl.” demektir.  

Bebeğiniz yalnızca acıkınca emmez

Yeni doğum yapan bir anne uykusuz, yorgun ve düzensiz bir yemek yediği için bitkin olabilir. Bir de bunun üzerine sürekli annenin göğsünde duran bir bebek. Bebeklerin doğdukları andan itibaren annenin hissettiği her şeyi anladığını ve hissettiğini biliyor musunuz? Bir bebeğin yalnızca acıktığında değil, özlediğinde, korktuğunda, heyecanlandığında, sevgi ihtiyacı olunca yani tamamen duygusal nedenlerden de annenin göğsünde durmak istediğini biliyor musunuz? İşte bu nedenle önce annenin sakin, mutlu ve sağlıklı olması gerekiyor. Rahatlayan bir anne, bebeğiyle rahat bir şekilde ilgilenebiliyor. Anne ve bebek arasındaki bu ilişki özellikle ilk aylarda her şeyden çok daha önemlidir.  

Bebeğiniz ağladıkça emzirin

Bazı uzmanlar emzirme eğitimi verir iken 2 saatten daha sık bir şekilde emzirmeyin derler. Bu bebekten bebeğe göre değişir ve bu asla bir kural değildir. Bebeğiniz ağladığında, meme istediğinde bebeğinizi mutlaka emzirin.  

Sütü artırmak için!

Yıllar önce kim dedi bilmiyoruz ama baklavalar, börekler, kaymaklı tatlılar, hamur işleri yenmeliymiş. Evet metabolizma hızlanıyor ama sırf hızlanıyor diye bu kadar yüklenilmez ki… Doğum yapan annenin aç kalmaması, ihtiyacı olanları yemesi önemli olan, sürekli kalori yüklemek değil! Ayrıca bu tatlıların ise sütü artırma gibi bir özelliği yok. Evde anneler, kayınvalideler kızabilir ancak maalesef ki gerçek bu! Sütü artıran şeyler; annenin eksiksiz beslenmesi yani aç kalmaması, yeterli protein ve karbonhidrat alması ve bebeğinin yanında olmasıdır. Buna ek olarak da annenin moralinin yüksek olması gerekir. Anne, sütünün geleceğine inanırsa, bebeği sıklıkla kucağına alırsa ve moralini yüksek tutarsa mutlaka süt oluşumu gerçekleşir. Bebeği görmesi ve ağladığını duyması gerekir. Annenin bebeği gördüğü anda süt oluşumu başlar ve bebek emdiği sürece ihtiyacına göre süt oluşumu devam eder.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.