Emzirmek Anneleri Tekrar Sigaraya Başlamaktan Uzak Tutuyor

Emzirmek Anneleri Tekrar Sigaraya Başlamaktan Uzak Tutuyor
30 Kasım 2017

Son yapılan araştırmalar emzirmenin bebeğinize olduğu kadar size de fayda sağladığı yönünde. Gebelik öncesinde sigara alışkanlığınız varsa, doğum sonrasında yeniden sigaraya başlamaktan uzak tutuyor.

Emzirmek Anneleri Tekrar Sigaraya Başlamaktan Uzak Tutuyor

Anne sütü sürekli ulaşılabilir, başka hiçbir yerde bulamayacağınız kadar da sağlıklıdır. Bebeğinizi emzirmek SIDS (bebeğin uykudayken ani ölümü) riskini azaltır; bebeği diyabet, gluten enteropatisi ve düşük ağırlık gibi pek çok kronik hastalığa karşı da korur. Araştırmacılara göre emzirmek, doğum sonrasında anneleri sigaraya tekrar başlamaktan da uzak tutuyor.    

Genel olarak, hamilelik sürecinde sigara içmek ve doğumdan sonra çocuğu da pasif içici durumuna getirmek, bebeğin sağlığını ciddi şekilde bozar.

Bebeğin ilk yılında sigaraya maruz kalması, beyin ve akciğer gelişimine zarar verirken, verilen bu hasarın düzeltilebilme şansı yoktur. Çocuk bekleyen kadınların pek çoğu hamileyken sigarayı bırakmaktadır ancak, doğumdan sonra yarısından fazlası, bir yıl içerisinde tekrar sigara içmeye başlamaktadır. Araştırmalara göre, bebeği en az üç ay emzirmek, anneleri tekrar sigaraya başlamaktan uzak tutuyor.    

168 kadın arasında yapılan araştırmada sözünü ettiğimiz gibi emziren anneler sigara içmeye daha az eğilimliydiler.

Bebeğini 90 gün ya da daha fazla emziren anneler günde yaklaşık 2 sigara içerken, emzirmeyenler günde ortalama 6 sigara içiyorlardı. Emziren annelerin bebeklerinin sağlıyla aşırı ilgili olmaları, sigara içmemeleri için de ekstra bir motivasyon olarak görülüyor. Bunun biyokimyasal bir açıklaması da var. Annede süt üretimi oksitosin ve prolaktin hormonu üretimini artırdığından, anneyi rahatlatıyor ve annelik hislerini artırıyor. Dolayısıyla sigarayı normalde rahatlamak için içen kadınlarda annelikten sonra doğal rahatlatıcı hormon salgılanması da sigaraya duyulan isteği azaltıyor.     Yapılması gereken, anneleri emzirmenin faydaları hakkında bilinçlendirmek ve özellikle doğumdan sonraki haftalarda onlara destek olmaktır. Sağlık hizmeti veren kişiler, yeni anneleri ya da çocuk bekleyen kadınları bu konuda sürekli bilgilendirmelidir.     Tüm kadınların özellikle bilmesi gereken ise şudur: “Sigara içmek süt üretimini azaltır ve nikotin, anne sütünün içerisinde 3 saate kadar kalabilir. Sigara içilecekse de en azından zaman ayarlaması yapılmalı ve bebeği sütten kesmek için acele etmemelidir.”

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.