Embriyo Transferi Sonrasında İşten İzin Almalı mı?

Embriyo Transferi Sonrasında İşten İzin Almalı mı?
20 Mart 2017

Tüp Bebek tedavisi süresince anne adayları embriyo transferinden sonra iş yerlerinden izin alıp almamaları konusunda kararsız kalıyorlar.

Bebek sahibi olmak isteyen ve bunun için tüp bebek tedavisi gören hastaların bazıları embriyo transferinden sonra ne yapacakları konusunda kararsızlığa kapılırlar. Özellikle çalışan kadınlar transfer işleminden sonra bir süre işten ayrı kalmalarının embriyonun tutunma şansını arttıracağını düşünmektedirler. Bu nedenle bu dönemde yıllık izin kullanmayı tercih ederler. Yapılan araştırmalarda ise, iş yükünü azaltmanın embriyo transferi sonrası için olumlu bir etkisinin olmadığını göstermektedir.

Emriyo transferi sonrası izin alınmalı mı?

Tüp bebek tedavisi gören hastalar üzerinde yapılan araştırmaların, anne adayına yapılan transfer sonrasında iş ortamından uzaklaşmanın transferin başarısını etkilemeyeceğini gösterdiği belirtiliyor. Bu konuda çeşitli görüşler olmakla birlikte, uzmanlar tüp bebek tedavisinde embriyonun transferi sonrasında anne adayının endişe ve stres seviyesindeki artışın istenilen başarıyı olumsuz yönde etkilediğine dair bazı kanıtların olduğunu belirtiyorlar. Buna göre, kadınların stresli dönemlerinde iş yerindeki arkadaşlarının önemli ölçüde destek sağlamasından dolayı, onların bu destekten uzak kalmamaları gerektiği düşünülüyor. Kişinin embriyo transferi işleminden sonra evde oturup tedavinin sonucu hakkında endişe duymanın fayda sağlamaktan çok, zarar sağlayabildiğinin de altı çiziliyor.     Embriyo Transferi Sonrasında İşten İzin Almalı mı?  

Anne adayının nasıl hissedeceği önemli

Uzmanlar tüp bebek tedavisi gören anne adaylarına embriyo transferi sonrası için normal düzenlerine devam etmelerini öneriyorlar. Kişinin yapılan işlemin başarılı ya da başarısız olacağını düşünüp stres yapmaktan daha iyi olacağını ifade ediyorlar. Ancak, anne adayının konuyla ilgili hissettiklerinin de önemli olduğu belirtiliyor. Çalışılan iş ortamının stresli ya da hastanın üreme sağlığı açısından zararlı olabilmesi bu durumu değiştiriyor. Toksinlere (kimyasallar ve radyasyon gibi) maruz kalma olasılığı varsa transfer sonrası izin kullanmanın uygun olabileceği belirtiliyor. Anne adayı emriyo transferi sonrasında iş yerinde kendini psikolojik olarak rahatsız hissedecekse iş yerinden izin alıp bu süreyi dinlenerek geçirmesinin sakıncasının olmadığı da belirtiliyor.

Çalışmaya ara verme başarıyı artırmıyor

Tüp bebek tedavisiyle ilgili yapılan araştırmalar; hastaların işinde çalışmaya ara vermesi ya da izin kullanmasının gebelik şansında artış yaratmadığına dikkat çekiyor. Bu durumun kişide yaratmış olduğu endişe ve stresin daha fazla olumsuzluk yaratabileceği konusunda da görüşler mevcuttur. Bu görüşlere göre, kişinin kalabalık olmayan daha yalnız bir çevrede embryo transferi sonrasını geçirmesinin çok doğru olmadığı düşünülüyor. Buna sebep olarak da kişinin bu dönem içinde diğer kişilerden alabileceği pozitif desteğin olmaması durumunu yaratabileceği belirtiliyor. Bu nedenle stresli ya da toksik kimyasallara maruz kalınan bir iş yerinde çalışan hastaların embryo transferi sonrası izin kullanmaları önerilirken, diğer hastalar içinse izin kullanmak çok fazla önerilmiyor.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.