Egzersizler Sezaryene Olan İhtiyacı Düşürüyor

Egzersizler Sezaryene Olan İhtiyacı Düşürüyor
01 Kasım 2016

Doğum öncesi ve gebelik süresince spor yapmanın faydaları saymakla bitmiyor, sezaryen doğum oranını da düşürüyor.

Egzersizler Sezaryene Olan İhtiyacı Düşürüyor

Son bulgular doğum öncesi ve hamilelik süresince egzersiz yapan kadınların daha kolay bir doğum süreci yaşadığına, standart doğum ağırlığına sahip bebekler dünyaya getirdiklerine, hatta bu şekilde sezaryene ihtiyaç duymadıklarına işaret ediyor.     Doğal ve sağlıklı bir doğum istiyorsanız egzersizlere başvurmalısınız, çünkü yapılan farklı araştırmalara göre, hamilelik süresince egzersiz yapan kadınlar, yapmayanlara kıyasla sezaryene %20 daha az başvuruyorlar. Zira vücudunuzu formda tutmanız, yeni doğacak bebeğinizin de sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesine yardımcı oluyor.

Büyük bir bebek dünyaya getirmenin kötü yanı ne olabilir?

Sağlıklı, büyük bir bebek dünyaya getirmek her anne adayının arzusu olsa da, bunun dezavantajları da mevcuttur. Sezaryen ihtimalini artırmasının yanında normalden büyük bir bebek doğurmak, gelecek hamilelik süreçlerinde gebelik şekerinin çıkması ve hatta ilerleyen zamanlarda da bunun “tip 2 diyabet”e dönmesi riskini tetikler. Ayrıca büyük bebeklerin doğumunda, omuz distosisi (bebeğin doğum kanalına omuzlarının sıkışması) riski olup zor bir doğum yaşanması ihtimali de bulunur.

Her türlü egzersiz fayda sağlayabilir.

Ortalama 30 dakikalık bir egzersizi düzenli olarak yapan hamile sayısının oldukça düşük olduğu bilinmektedir. Oysaki yapılan araştırmalar, hamilelik egzersizlerinin 4 kg ve üzerinde bebek dünyaya getirme ihtimalini %31 oranında azalttığını göstermektedir. Üstelik egzersizler, standart ağırlığın altında bir bebeğin doğumu riskini de ortadan kaldırmaktadır.     Dolayısıyla bebeğinizin normal kabul edilen bir ağırlıkta dünyaya gelmesi için yürüyüş veya yoga gibi temel egzersizlere başvurmak doğal ve sağlıklı bir tercih olacaktır. Hamilelik süresince yapılan egzersizler sorunsuz bir gebelik süreci yaşamanıza ve bebeğinizin sağlıklı doğmasına imkan tanıyacaktır.

Peki, sezaryenin önüne geçebilmek için ne kadar egzersiz yapmalısınız?

Uzmanlar önceki deneyimlerinden yola çıkarak haftada en fazla 5 defa, 15 ile 70 dakika arası oluşan seanslarda, 6 ile 33 hafta arasında süren egzersizlerin ideal olduğunu belirtmektedir. Ancak bu değişken aralıklarda ideal bir egzersiz formülü çıkarmak ne yazık ki mümkün değildir. Bu sebeple bu konuda uzman bir doktorun tavsiyesi ile hareket etmek en iyi çözümdür.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Pakize 1. Temiz, lekesiz. 2. Halis, saf.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl