Düşükten Sonra Hemen Hamile Kalınabilir mi?

Düşükten Sonra Hemen Hamile Kalınabilir mi?
21 Mart 2017

Yapılan araştırmalar, herhangi bir nedenden dolayı düşük yapan anne adaylarının, düşükten sonra hemen hamile kalınabilir mi? Sorusuna yeni bir boyut kazandırdılar.

Düşükten Sonra Hemen Hamile Kalınır mı?

Uzmanlar gebeliğin erken döneminde düşük yapan kadınlara genellikle yeniden hamile kalmadan önce üç ay beklemelerini önermektedirler. Buna rağmen son dönemde yapılan bilimsel çalışmalar bunun tam tersini ortaya koydu. Buna göre, anne adayı düşükten sonra mümkün olur olmaz daha çabuk gebe kalabilecek. Bir jinekoloji dergisinde yayınlanan araştırma detaylarına göre; 20 hafta altında bir ya da 2 düşük yapmış 18-40 yaşları arasında 998 gebenin incelenmesi sonrasında çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir. Çıkan araştırma sonuçlarında, düşük sonrasında üç aydan daha kısa süre içinde gebe kalmaya çalışanların yüzde 53 oranında başarılı olduğu gözlenmiştir. Anne adayları bu gebeliklerini sorunsuz bir şekilde doğuma kadar da götürmüşlerdir. Bu araştırmada çıkan sonuçlar aynı zamanda düşük yapan anne adaylarının düşükten sonra hemen hamile kalınır mı? sorusuna da cevap niteliği taşımaktadır.

Üç Aydan Önce Gebe Kalırsanız Risk Oluşmuyor

Söz konusu araştırma sonuçlarına göre, kadınlar,  gebelik kaybı sonrasında altı adet döngüsü veya hamile kalıncaya kadar takip edilmişler. Düşük sonrasında üç aydan daha kısa bir süre içerisinde hamile kalmaya çalışanların yüzde 53,2 si başarılı sonuç elde etmişlerdir.  Bu süreden daha uzun süre bekleyenler de başarı oranı ise, yüzde 36,1 olarak gözlemlenmiştir. Araştırma sonuçlarında, düşükten sonra üç aydan önce gebe kalanlarda gebelik komplikasyonları açısından risk artışına rastlanmadığı belirtilmiştir.

Düşükten Sonra Hemen Hamile Kalınabilir mi?  

Düşükten Sonra Gebeliği Ertelemeyin

Yapılan araştırma, düşükten sonra beklemek için fizyolojik bir nedenin olmaması ve anne adayının da duygusal olarak kendini hazır hissetmesi durumunda yeniden hamile kalabileceği belirtiliyor. Düşük sonrasındaki bulgularda ertelemeyi gerektiren patolojik bir sebep yoksa erken gebelik kaybını takip eden sürede hemen gebe kalınmasında herhangi bir sakınca olmadığının da kanıtlandığı ifade ediliyor.

Bitki Çayları ilk Üç Ayda Düşüğe Neden Oluyor

Hamilelik süresince daha sağlıklı olduğu gerekçesiyle siyah çaya nazaran bitki çaylarının tüketilmesinin, gebelikte düşüğe ve erken doğuma neden olduğu bildirilmiştir. Konuyla ilgili uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda günümüzde gebelikte bitki çaylarının tüketiminin fazlasıyla arttığı belirtiliyor. Bitki çayı tüketiminin hamileliğin ilk 3 ayında düşüğe, son 3 ayındaysa erken doğuma neden olabileceğini belirterek, anne adaylarına önemli uyarılarda bulunuluyor. Bitki çaylarının tüketilmesi sonucu; gebelikte kanama riskini ve rahim kasılmalarını artırarak erken doğum yapma riskini ortaya çıkardığı belirtiliyor. Bitki çaylarının Folikasit seviyesini olumsuz yönde etkileyebileceğinin tespit edilmesinden dolayı, gebelerin yeşil çay tüketiminden uzak durmaları tavsiye ediliyor.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Yabalak 1. Yabancı. 2. Issız kır,ova. 3. Dışan, başka ülke, gurbet. 4. Ekin Tarlası.