Dünyanın En Kilolu Bebeği Doktorları Bile Şaşkına Çevirdi!

Dünyanın En Kilolu Bebeği Doktorları Bile Şaşkına Çevirdi!
12 Mayıs 2017

Dünyanın en kilolu bebeği Avustralya'da bir hastanede doğdu. Doktorlar tarafından sıra dışı olarak tabir edilen mucize bebeğin kaç kilo olduğu merak uyandırdı.

Dünyanın en kilolu bebeği Avustralya'da doğdu. Mucize olmasının yanında dünyanın en zorlu doğumlarından birisi olduğunu belirten uzmanlar, bebeğin şimdiye kadar doğan en kilolu bebek unvanına sahip olduğunu ifade ettiler. Bebeği görenlerin ilk şoku atlatmalarının ardından dünyanın en kilolu bebeğinin kaç kilo doğduğunu merak ettiler. Bebeklerin genelde sağlıklı kilo ve boy oranında doğduğuna dikkat çeken uzmanlar, bu gibi vakalar için özel dikkat ve ilgilenme gerektiğini ifade ettiler.

Dünyanın En Kilolu Bebeği Bakın Kaç Kilo Doğdu

Doğumun zor olması yanında mucizevi bir şey olarak ifade eden uzmanlar, Avustralya'da gerçekleşen doğumla ilgili annenin dünyanın en zorlu doğumlarından birini yaşadığını belirtiler. Tam olarak 18 kilo doğan bebek şimdiye kadar doğan bebekler arasında en şişman doğan bebek olarak adlandırıldı. Sağlıklı bebeklerin genellikle belli bir boy ve kilo oranında doğduğunu belirten uzmanlar, bu gibi durumlarda özel bir dikkat edilmesi gerektirdiğinin altını çiziyorlar.   Dünyanın En Kilolu Bebeği Doktorları Bile Şaşkına Çevirdi!  

"Beş Kat Daha Büyük"

Bebeklerin genellikle 46 ila 53.5 cm uzunluğunda ve 2.5 le 4.3 kilo ağırlığında doğduğu, Avustralya'da bir hastanede mucize bir şekilde doğan bebeğin ise, genel verilerden tam beş kat daha büyük olduğu ifade edildi. Bebeğin doğumuyla ilgili basında yer alan bilgilere göre, bir kaç hafta önce aşırı kilolu bir kadının doğum yapmak üzereyken hastanenin acil servisine kaldırıldığı, doktorların kadının genel muayene yapmalarından sonra adeta şoka girdikleri edinilen bilgiler arasında. Yapılan testler sonrasında çıkan sonuçlar ise çok daha ilginç. Sonuçlar bebeğin tam 18 kilogram aralığında olduğunu gösteriyormuş. Oldukça sıra dışı olan bu durum sonrasında bebeğin sezaryen doğum yöntemiyle doğmasına karar verilmiş.

"Hiç Başımıza Gelmemişti"

Mucize doğumu gerçekleştiren doktorlar vakadan duymuş oldukları şaşkınlıkları şu şekilde ifade etmişler; "Daha önce de aşırı kilolu hamilelerle karşılaşmıştık ancak bunun gibi bir vaka hiç başımıza gelmemişti. Bu doğumun hayatımızın sonuna kadar aklımızda kalacağı kesindi ama kilonun esas sahibinin bebek olduğunu fark edince daha da fazla şaşırdık" Doktorlar anneyi detaylı muayene etmeden önce, gebeliğin ikiz ya da üçüz gebelik olabileceğini, hatta bu ender rastlanan durumun kitaplarda nasıl yer alacağını bile düşündüklerini ifade ettikleri belirtiliyor.   Dünyanın En Kilolu Bebeği Doktorları Bile Şaşkına Çevirdi!  

Aşırı Kilo Bebeklerde Sağlık Sorunlarına Neden Oluyor

Kilo her yaştaki insanlar  için büyük problem olsa da bebekler arasından daha tehlikeli bir durum oluşturduğu ifade ediliyor. Aşırı kilo, bebeklerde pek çok hastalığa neden olabiliyor. Bu gruba giren bebeklerde Macrostomia adı verilen ve çok dikkatle incelenmesi gereken hastalıklara işaret edebileceği belirtiliyor.

Aşırı Kilolu Bebeklerde Görülmesi Muhtemel Hastalıklar

  • Zor nefes alma; Makroskomik (büyük ağızlılık) bebekler, sıklıkla nefes alma problemleri yaşarlar,
  • Polisitemi; Ağız yapısı büyük olan bebeklerden yaklaşık olarak yarısı, daha fazla kırmızı kan hücrelerine sahiptirler. Bu durum kanın akışının yavaşlamasına ve pıhtılaşmasına neden olabilmektedir.
  • Hipoglisemi; Kan şekeri değerlerinin 50 mg/dL'nin altına düştüğü zaman yaşanan bu hastalık, oldukça tehlikelidir. Özellikle böbrekleri, kalbi ve beyni etkiler.
  • Hipobilirübinemi; Beyni koruyan çeperi geçmesiyle yaşanan hastalıktır. Doğrudan beyin nöronlarını etkileyerek, ölmelerine neden olabilmektedir.

   

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.