Dünyada 214 Milyon Kadın Doğum Kontrol Yönteminden Yararlanamıyor

Dünyada 214 Milyon Kadın Doğum Kontrol Yönteminden Yararlanamıyor
16 Temmuz 2017

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu tarafından yayınlanan rapora göre, dünyada gelişmekte olan ülkelerde yaklaşık olarak 214 milyon kadın modern doğum kontrolü yöntemlerini kullanamıyor.

Birleşmiş Milletler tarafından her yıl 11 Temmuz'da kutlanan Dünya Nüfus Gününde ilgi çekici istatistiki veriler gelmeye devam ediyor. Bu yıl BM Nüfus Fonu tarafından yayınlanan rapora göre, gelişmekte olan ülkelerde yaklaşık olarak 214 milyon kadın modern doğum kontrolü yöntemlerini kullanamıyor. Her yıl Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu tarafından farklı temalarla kutlanan Dünya Nüfus Günü'nün bu yılki teması "Aile planlaması: insanları ve kalkınan ulusları güçlendirmek" olarak belirledi. Tema kapsamında oluşturulan raporda aile planlaması ile ilgili çarpıcı veriler açıklandı.

214 Milyon Kadın Doğum Kontrolü Yöntemlerinden Yararlanamıyor!

Dünya Nüfus Günü Kutlamaları kapsamında Birleşmiş Milletler tarafından aile planlamasıyla ilgili açıklanan verilere göre, gelişmekte olan ülkelerde bulunan yaklaşık 214 milyon kadın modern doğum kontrol yöntemlerinden yararlanamıyor. Söz konusu raporda, aile planlaması ve diğer sağlık hizmetlerinin temel insan hakkı olduğu ifade edilirken, 2030 yılında gerçekleştirilmesi planlanan sürdürülebilir kalkınma hedefleri için, bunun temel bir bileşen olduğu vurgulanıyor.   

Dünyada 214 Milyon Kadın Doğum Kontrol Yönteminden Yararlanamıyor  

15 Milyon Genç 18 Yaşından Küçük Yaşta Evleniyor

BM'nin açıkladığı çarpıcı veriler arasında küçük yaşta evlilikler sonrasında yapılan doğum oranları da yer alıyor. Rapora göre, her yıl 15 milyon genç kız 18 yaşını doldurmadan evlendiriliyor ve her beş kızdan birisi 18 yaşın altında hamile kalıyor. Gebeliklerin yaklaşık yarısı istenmeden gerçekleşiyor. Dünyada 15-19 yaş grubunda gebelik ve doğum komplikasyonları ölüm sebeplerinin başında yer alıyor. 20 yaşın altında yapılan doğumlarda ise, ölü doğum ve bebek ölümü oranının yüzde 50 daha fazla görüldüğü görülüyor.   Dünyada 214 Milyon Kadın Doğum Kontrol Yönteminden Yararlanamıyor  

2016 Yılında Türkiye'de 1 Milyon 310 Bin Doğum Gerçekleşti

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Mayıs ayında açıklamış olduğu 2016 yılı verilerine göre, geçen yıl 1 milyon 310 bin doğum gerçekleşti. Toplam doğurganlık hızı 2.1 olurken, 15-19 yaş grubunda 75 binden fazla doğum görüldü. 2013 verilerine göre, kırsal kesimde bin kadından 45'i kentlerde, bin kadından 28'i, batı illerinde bin kadından 26'sı doğu illerinde bin kadından 41'i 15-19 yaş aralığında doğum yapıyor. Bu yaş grubunda 6 evli kadından sadece birisi doğum kontrolü yöntemlerini kullanıyor.

Üçte Birlik Kısım Geleneksel Yöntem Kullanıyor

Bütün yaş gruplarında; evli kadınların yüzde 47,5'lik kısmı gebeliği önlemek veya ertelemek için etkili modern yöntemleri kullanırken, kadınların yaklaşık üçte birlik bir kısmı geleneksel yöntemlere başvuruyor. Türkiye'de dört ya da daha fazla çocuk sahibi olan kadınların sadece yarısının isteyerek ve planlayarak bebek sahibi olduğu belirtiliyor. BM (Birleşmiş Milletler) verilerine göre, küresel çapta anne ölümlerinin üçte biri, bebek ölümlerinin yüzde 20'si ise aile planlaması sayesinde önlenebiliyor.   TÜİK 2016 Doğum İstatistikleri İçin Tıklayın

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Pakize 1. Temiz, lekesiz. 2. Halis, saf.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl