• gebe.com
  • /
  • Dünya Genelinde Beş Kadından Üç ‘ünün Doğum İzni Yok

Dünya Genelinde Beş Kadından Üç ‘ünün Doğum İzni Yok

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu 2017 Dünya Nüfusunun Durumu Raporu’nda dünya genelinde her beş kadından birisinin ücretli izninin olmaması yanında annelik cezasıyla karşı karşıya kaldıklarını ifade ediliyor.

Dünya Genelinde Beş Kadından Üç ‘ünün Doğum İzni Yok

Dünya Genelinde Beş Kadından Üç ‘ünün Doğum İzni Yok

Dünya genelinde beş kadından üç ‘ünün doğum izni yok. UNFPA'nın yayınladığı 2017 Dünya Nüfusunun Durum Raporunda, dünya genelinde anne ölüm oranlarının azalmasına karşın, gelişmiş ülkelerde anne ölüm oranın 100 bin doğumda 12 iken bu rakamın az gelişmiş ülkelerde 100 bin doğumda 436'ya denk geldiği belirtildi. "Ayrı Dünyalar: Eşitsizlik Çağında Üreme Sağlığı ve Haklar" başlığında yayımlanan raporda, gelişmekte olan ülkelerde her yıl planlanmamış 89 milyon gebeliğin, 48 milyonunun kürtajla, 10 milyonun düşükle ve 1 milyonunun ise, ölü doğumla sonuçlandığı belirtiliyor.

Beş Kadından Üçünün Doğum İzni Yok

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu tarafından yayımlanan raporda, dünya genelinde her beş kadından üçünün doğum iznine sahip olmadığı ve pek çoğunun ise, annelik cezasıyla karşı karşıya kaldıkları ifade ediliyor. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu 2017 Dünya Nüfusunun Durumu Raporu’nda belirtildiğine göre, dünya genelinde bulunan kadınların yarısının ücretli işlerde çalıştığı ve küresel olarak kadınların, erkeklerin kazandığı ücretin yüzde 77’si kadar ücret alabildikleri, bununla birlikte dünya genelinde beş kadından üçünün de doğum iznine sahip olmadığı belirtiliyor.   UNFPA nın 2017 raporu

Annelik Cezasına Maruz Kalıyorlar

Yayımlanan raporda çocuk bakım hizmetlerine erişim eksikliğin kadınların iş aramalarına engel teşkil ettiği belirtilirken, ücretli doğum izninin olmaması, işverenlerin hamileliğe yönelik ayrımcılığının da annelik cezası anlamına geldiği ifade ediliyor. Söz konusu durumun kadınları ebeveynlik ve kariyer arasında seçime zorladığına dikkat çekilirken, Raporda “Gelişmekte olan ülkelerde her yıl 89 milyon planlanmamış gebelik, 48 milyon kürtaj, 10 milyon düşük ve 1 milyon ölü doğum meydana geliyor” ifadelerine yer veriliyor.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ogül O, gül gibi güzeldir anlamında kullanılan bir ad.
Erkek Bebek İsimleri
Babacan Cana yakın, olgun, güvenilir kimse.