Dondurularak Saklanmış Yumurta Sayesinde Gebe Kaldı

Dondurularak Saklanmış Yumurta Sayesinde Gebe Kaldı
23 Aralık 2016

Londra’da yaşayan Dubaili Moaza Al Matrooshi ergenlik döneminde dondurduğu yumurtalar sayesinde hamile kalarak sağlıklı bir bebek dünyaya getirdi.

Dondurularak Saklanmış Yumurta Sayesinde Gebe Kaldı

Londra’da yaşayan Dubaili Moaza Al Matrooshi ergenlik döneminde dondurduğu yumurtalar sayesinde hamile kaldı. İngiltere’de yaşayan Dubaili Moaza Al Matrooshi Beta Talesemi yani Akdeniz anemisi ile dünyaya geldi. Kardeşinden alınacak olan kemik iliği nakli gerçekleşmeden önce ise kemoterapi görmek zorunda kaldı. Moaza’a kemoterapi tedavisi esnasında yumurtalıklarının zarar görebileceğini belirttiler. Bunun üzerine de annesinin tavsiyesine uyarak yumurtalarını dondurmaya karar verdi.

Moaza’nın Yumurtalıklarını Dondurma İşlemi Nasıl Gerçekleşti?

Moaza’nın sağ yumurtalıkları kemoterapi başlamadan önce 9 yaşında alındı. Yumurtalık dokusundan alınan parçalar 196 santigrat derecenin altında donduruldu ve sıvı nitrojen ile muhafaza edildi. 5 doku parçası ise 15 yıl sonra yerine konuldu. Ardından hormonlar normal seviyelerine geri döndü ve tüp bebek tedavisi başlatıldı. Bu yılın başlarında hamile kalan kadın doğumunu bir mucize olarak nitelendiriyor. Doktorlar, kanser veya kan bağışıklık sistemi ile alakalı olan tedavilerin ardından, anne olma ihtimali azalan kadınlara bu yöntemin büyük bir umut kaynağı olduğunu da belirtiyor.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Tabende Parlayan, ışık veren.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah