Dondurulan Yumurtalar 5 Yıl Saklanabiliyor

Dondurulan Yumurtalar 5 Yıl Saklanabiliyor
30 Aralık 2016

Yumurta dondurma yaşa bağlı olmasının yanı sıra tıbbi nedenlerle radyoterapi veya kemoterapi olacak olan hastalara önerilmektedir.

Dondurulan Yumurtalar 5 Yıl Saklanabiliyor

Evlendiniz ve bir bebek sahibi olmaya karar verdiniz fakat korunmadığınız halde gebe kalamıyorsunuz. Yapılan tetkiklerde ve muayenede yumurtalık yaşınızın biyolojik yaşınızla aynı olmadığını ve bir an önce tüp bebek yöntemi denemeniz gerektiğini öğrendiniz. Gebe kalmayı planlayan hastalarda korunmasız 1 yıllık birlikteliğin sonunda gebelik oluşması beklenmektedir. İlk 1 yıl herhangi bir müdahalede bulunulmaz. Fakat hasta yaşı 35 ve üzeri ise bu 1 yıllık bekleme süresi göz ardı edilebilir. Bunun nedeni ise ideal gebelik yaşının veya başka bir deyim ile gebelik oranlarının en yüksek olduğu yaş aralığının 23 – 25 yaş dönemi olmasıdır.

Erken yaşta yumurtalık rezervinde azalma olabilir

Doğal döngüde gebelik oranları %15’dir. Yaş ilerledikçe gebelik oranları azalmaktadır. Bu azalma yumurta kalitesindeki düşüşe bağlı olarak meydana gelmektedir. Yüzün kırışması ve saçın beyazlaması gibi vücut hücrelerindeki doğal yaşlanma süreci yumurta hücrelere de yansır. Bu standart oranların dışında beklenmedik bir şekilde erken yaşta yumurta rezervinde azalma ya da yumurta kalitesinde bozulma ortaya çıkabilir. Örneğin yaşı genç dahi bile olsa 25 yaşında bir hastanın yumurta rezervi 40 yaşındaki bir hastanın yumurta rezervi ile aynı olabilir. Yumurta kalitesinin genç hastalarda daha iyi, yaş ilerledikçe ise daha kalitesiz olması beklenir iken; genç yaş grubundaki hastalarda da yumurta kalitesinde bozulmalar görülebilmektedir.

Yumurtalık yaşı hasta yaşını takip etmeyebilir

Gebelik döneminde doğal yollarla dahi olsa, sağlıklı sonuçlar elde edebilmek için iyi bir embriyo, o embriyoyu oluşturan iyi bir yumurta ve iyi bir sperme ihtiyaç bulunmaktadır. Embriyonun yerleştiği ve bebeğin geliştiği rahim dokusu düz kas yapısından oluşmaktadır. Rahim içinde başka bir patoloji olmadığı şartlarda, yeterli hormonal destek verilir ise rahim yaşı önemli değildir. Sonuç olarak rahim yaşı hasta yaşıyla paralel seyretmemektedir.

Çevresel ve genetik faktörler yumurtalık yaşıyla doğrudan ilişkilidir

Genç yaşta karşılaşılan kötü kaliteli yumurtaların neden oluştuğu konusu henüz tartışılmaktadır. Geçirilmiş tiroid rahatsızlıkları yumurtalıkların radyasyona maruz kalması, hastanın daha önce kemoterapi alması, genetik ve çevredeki toksik maddeler neden olabilmektedir. Bu faktörlerden bir kısmı değiştirilebilir iken bir kısmı değiştirilememektedir. Örneğin genel faktörler değiştirilemez. Yani ailesinde erken menopoz, annesinde ya da kız kardeşlerinde gebelik olmadığı tespit edilen hastanın vakit kaybetmeden çocuk sahibi olması önerilmektedir. Kötü çevre koşulları, stresli ortamlardan uzaklaşmak, yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve sigaranın bırakılması yumurta kalitesini korumak için değiştirilebilecek faktörlerden sayılabilmektedir.

Dondurulan yumurtalar 5 yıl saklanabiliyor

Yumurta dondurma yaşa bağlı olmasının yanı sıra tıbbi nedenlerle radyoterapi veya kemoterapi olacak olan hastalara önerilmektedir. Kişi bekar dahi olsa ileride çocuk sahibi olabilmek için yumurta rezervinin azaldığı görülür ise yumurtaları dondurulabilir. Yasal olarak hastanın yumurta rezervinin azaldığının, ultrason ve kan tahlili ile tespit edilmiş olması gerekir. Bu işlem için hasta yaklaşık on gün ilaç kullanarak, yumurtaları büyümekte, ardından toplanmakta ve dondurularak saklanmaktadır. Dondurulan yumurtalar ise 5 yıl boyunca saklanabilmektedir. İsteğe bağlı olarak süre uzatılabilir. Hasta evlendikten sonra eşi ile birlikte dondurulmuş yumurtaların transferini talep edebilir. Toplanan yumurtalar laboratuvar koşullarında – 240 derecede sıvı azot içinde özel tanklarda saklanır.

Kemoterapi ya da radyoterapi görmeden önce bir uzmana başvurun

Tıbbi nedenler ile genç yaşta radyoterapi ya da kemoterapi alması gereken hastalarda tedaviden önce yumurta dondurma işlemi önerilmektedir. Kemoterapi ve radyoterapi almadan iki hafta önce hastanın hastaneye başvurması yeterlidir. Eğer ki tedavi başladıysa yumurta dondurma işlemi rezervi hızla azalttığından dolayı yapılması imkansız hale gelmektedir. Dolayısıyla genç yaşta hastalara uygulanabilecek bu tarz tedavilerde hem hastanın hem de tedaviyi uygulayacak hekimin yumurta dondurma işlemini unutmaması, hastanın vakit kaybetmeden Tüp Bebek Ünitesine başvurması gerekir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.