Doktorlar Uyardı! 'Gebelikte Kullanılırsa Bebekteki Engel Riski Artar'

Doktorlar Uyardı! 'Gebelikte Kullanılırsa Bebekteki Engel Riski Artar'
30 Kasım 2017

Marmara Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi'nin işbirliği ile düzenlenen 'Engellilerde Erken Tanı, Tedavi ve Meslek Edindirme' konferansında doktorlar, hamile kadınlar için önemli uyarılarda bulundu.

Marmara Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi'nin işbirliği ile 'Engellilerde Erken Tanı, Tedavi ve Meslek Edindirme' konferansı düzenlendi. İstanbul Bağcılar Belediyesi'nin ev sahipliği yaptığı konferansta, engelli vatandaşlar ve aileleri, uzman doktorlar ve öğrenciler bir araya geldi. Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği konferansta, erken tanının tedavi üzerindeki önemine dikkat çekilirken, uzman doktorlar hamile kadınlara çok önemli uyarılarda bulundu.

'Hamilelik Döneminde Tüketilen Alkol ve Sigara, Bebeklerde Engellilik Riskini Arttırıyor'

17-18 Kasım 2017 tarihlerinde, İstanbul Bağcılar Belediyesi'nin ev sahipliği yaptığı ve İstanbul Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi'nden uzman doktorların konuşmacı olarak yer aldığı 'Engellilerde Erken Tanı, Tedavi ve Meslek Edindirme' isimli kongre, engelli vatandaşlar ve ailelerinden büyük ilgi gördü. Engelli vatandaşlar ve ailelerinin yanı sıra öğrenci ve tıp dünyasından birçok uzmanın bulunduğu kongrede, hamile kadınları yakından ilgilendirecek konular da konuşuldu. Uzman Dr. Canan Yıldırım yaptığı sunumda, hamilelik döneminde alkol ve sigara tüketimi ile geçirilen ağır enfeksiyonların bebeklerde engellilik riskini arttırdığını açıkladı.

Doktorlar Uyardı! 'Gebelikte Kullanılırsa Bebekteki Engel Riski Artar'

'Riskli Bebeklerde Engellilik Olasılığı Diğer Bebeklere Kıyasla Daha Fazla'

Birçok doktorun konuşma yaptığı konferasta, dil ve konuşma becerisi, oral-motor problemleri, ergoterapi ve engellik ve erken tanıda fizyoterapi gibi pek çok konusda konuşma yapılırken, Uzman Dr. Canan Yıldırım, yaptığı sunumda anne adaylarını yakından ilgilendirecek konulara değindi. Hamilelik sırasında sigara, alkol, uyuşturucu madde kullanımının, geçirilen ağır enfeksiyonlar ve kanamaların, 'riskli bebek' olasılığını arttırdığını açıkladı. Riskli bebeklerde de engellilik oranının, diğer bebeklere kıyasla daha fazla olduğunu söyleyen Yıldırım, anne adaylarına hamilelik döneminde tüm kötü alışkanlıklardan vazgeçmeleri yönünde çağrıda bulundu.

'Gebelik Döneminde Geçirilen Ağır Enfeksiyon ve Kanamalar Engellilik Riskini Arttırıyor'

Canan Yıldırım, konuşmasının devamında: ' Normal nörolojik gelişime engel olabilecek faktörlere sahip bebeklere 'riskli bebek' diyoruz. Riskli bebeklerde engellilik oranı, diğer bebeklere göre çok daha fazladır. Risk faktörünü oluşturan etmenler arasında ise anne adayının yaşının 16'dan küçük, 40'tan büyük olması, ailenin düşük sosyoekonomik durumu, hamilelik döneminde kullanılan sigara, alkol ve uyuşturucu madde, gebelik döneminde geçirilen ağır enfeksiyon ve kanama, annenin sahip olduğu kronik hastalıklar, bebeğin doğum kilosunun 2 bin 500 gramdan az, 4 bin 500 gramdan fazla olması, yenidoğanın yüksek sarılık geçirmesi ve yetersiz beslenmesidir.'

Diğer haberlerimizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Pakize 1. Temiz, lekesiz. 2. Halis, saf.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl