Doğurganlığı Artıran Yiyecekler ve Vitaminler

Doğurganlığı Artıran Yiyecekler ve Vitaminler
06 Ocak 2017

Bazı vitamin ya da minerallerde eksikliğiniz varsa bu yazımızda belirttiğimiz besin kaynaklarını günlük beslenme programınıza ekleyebilirsiniz.

Doğurganlığı Artıran Yiyecekler ve Vitaminler

Bazı vitamin ya da minerallerde eksikliğiniz varsa bu yazımızda belirttiğimiz besin kaynaklarını günlük beslenme programınıza ekleyebilirsiniz. Ancak herhangi bir vitamin ya da minerali çok fazla tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız. Bu süreçte neye ihtiyaç duyduğunuzu bilmeden gelişigüzel vitamin kullanmamalısınız. Aynı zamanda eşinizin de gerekli olduğu durumlarda vitamin takviyesi alması sperm kalitesi ve miktarı açısından oldukça önem taşımaktadır.

Beta karoten

Bu önemli bitkisel gıda hormonları düzene sokar ve gebe kaldığınızda düşük yapma ihtimalinizin önlenmesine yardımcı olabilmektedir. Kavun, havuç, tatlı patates, balkabağı, brokoli ve kara lahana beta karoten bakımından oldukça zengindir.

B vitaminleri

B vitaminlerinin hepsi yumurtlama döneminde yumurta salınımına yardımcı olmaktadır. Özellikle B6 vitamini gebe kalındıktan sonra gebeliğin devam ettirilmesi için gerekli olan progesteron hormonunun seviyesini arttırır. Tam tahıllılar, beyaz leblebi, et, yapraklı sebzeler ve yumurta da bulunur.

Bromelain

Bu enzim öncelikli olarak vücuttaki proteini parçalar ama aynı zamanda döllenmiş yumurtanın yerleşmesine de yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle döllenme sonrasında yeterince bromelain almak önemlidir. Bu enzim yalnızca ananaslarda bulunur.

C vitamini

Bağışıklık sistemini güçlendiren bu vitamin demir emilimini ve progesteron üretimini arttırır. Yetersiz progesteron ile karakterize olan luteal faz defektine yani yumurtlama bozukluğuna sahip kadınlarda bol C vitamini doğurganlığı arttırabilir. Erkeklerde ise sperm kalitesini ve miktarını olumlu yönte etkiler. Mango, domates, çilek, turunçgiller, patates ve bezelyede bulunur.

Kolin

Suda çözünen besin maddesi olan kolin bebek ve annenin beyin sağlığı bakımından oldukça önem taşımaktadır. Aynı zamanda doğum kusurlarını azalttığı kanıtlanmıştır. Karnabahar ve yumurta sarısında bulunur.

Koenzim Q10 (CoQ10)

Kalp sağlığını olumlu yönde etkilediği ile bilinen bu doğal enzim gelecekte kısırlıkla mücadele ve adeta mucizeler yaratmaktadır. Yapılan araştırmalar bu enzimin yumurta ve sperm kalitesini büyük oranda arttırdığını göstermiştir. Yaşla bağlantılı üreme sorununda görülen belirtileri bile tersine çevirebilmektedir.

D vitamini

Yağda çözünen bir vitamin olan D vitamini, seks hormonlarının üretimi için oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalar kısır kadınlarda genelde düşük oranda D vitamini olduğunu göstermiştir. Bu vitamin aynı zamanda vücutta oluşabilen iltihaplanma riskini azaltarak genel doğurganlık yetisini arttırmaktadır. Takviye edilmiş süt ve süt ürünleri, uskumru, somon ve ton balığı gibi yağlı balıklar, balık yağı ve güneşe yeterince maruz kalmak yeterli D vitamini almanız bakımından önemlidir.

E vitamini

Uzmanlar yeterli miktarda E vitamini alımının oldukça önem taşıdığını söylemektedir. Çünkü bu vitamin, gelişen yumurtaların etrafındaki sıvıda bulunur. Benzer şekilde E vitamini erkeklerde sperm kalitesini de arttırır. Aynı zamanda hem kadın hem de erkekler için güçlü bir antioksidandır. Buğday özü yağı, avokado, tatlı patates, tam tahıllılar, yeşil yapraklı sebzeler, fıstık ve badem gibi yemişler E vitamini zengini yiyeceklerdir.

Folik Asit

Folik asit folatın sentetik şeklidir. Bu da B9 olarak bilinen bir B vitamini grubunda yer almaktadır. Gebe kalmak isteyen kadınlar için oldukça önemli bir takviyedir. Nedeni ise folik asit bebeğin nöral tüpünün doğru bir şekilde kapanmasına yardımcı olur. Bu süreç birleşmeden sonraki iki ya da üçüncü haftada gerçekleşir. Sentetik takviye alınmasının asıl nedeni günlük hayatta yalnızca çok az kişinin yeterince folik asit alabiliyor olmasıdır. Bu nedenle gebe kalmayı planlaya her kadının folik asit desteği alması oldukça önem taşır. Benzer şekilde baba adayının da folik asit takviyesi alması doğru olacaktır. Folik asit erkekte daha sağlıklı sperm üretimine öncülük eder. Portakal suyu, fasulye, yeşil yapraklı sebzeler ve zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler – tahıllarda folik asit bulunur.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Yabalak 1. Yabancı. 2. Issız kır,ova. 3. Dışan, başka ülke, gurbet. 4. Ekin Tarlası.