• gebe.com
  • /
  • Doğumdan Sonra Karnınızın Küçülmesi Ne Kadar Zaman Alır?

Doğumdan Sonra Karnınızın Küçülmesi Ne Kadar Zaman Alır?

Hamilelikte alınan fazla kiloların ne zaman gideceği merak konusudur. Doğum sonrası ağırlık kaybetme zaman sürecini sizler için hazırladık.

Doğumdan Sonra Karnınızın Küçülmesi Ne Kadar Zaman Alır?

Doğumdan Sonra Karnın Küçülmesi Ne Kadar Zaman Alır?

Bu yazı bir doğum sonrası ağırlık kaybetme zaman çizelgesidir. Doğumdan sonra vücudunuzun ağırlığının tekrar düzenlenmesi ve formunuzu geri kazanmanız ne kadar uzun sürer? Geçecek süre tüm kadınlar için farklı olsa da, hemen hemen aynı faktörlere dayanmaktadır. Mesela hamileyken ne kadar kilo kazanmış olursanız olun, eğer emziriyorsanız kilo vermeniz çok daha kolay olacaktır, çünkü emzirmek sizin için tek başına bir kalori kaybetme yoludur.

Doğumdan Sonraki İlk 24 Saat

Yeni doğan bir bebeğin ağırlığı ortalama 3-5 kilogramdır. Kadınlar doğumdan sonra yaklaşık ortalama 5,5 kilogram kaybederler. Bunun büyük bir kısmı bebeğinizin ağırlığı iken, diğer kısmı ise vücudunuzdan çıkan kan ve amniyotik sıvının ağırlığıdır.

1 Hafta Sonra

Özellikle doğumda epidural anestezi kullanan kadınlar, doğumdan sonra sıvının çoğunu idrar olarak dışarı atmaya devam ederler. Bu da daha fazla kilo kaybedeceğiniz anlamına gelebilir.     Anne sütü de kilo kaybında büyük rol oynayabilir. Emziren annelerin doğumdan sonra daha fazla kilo kaybetmeleri muhtemeldir. Çünkü emzirme, kalori tüketilmesini sağlar. Fakat uzmanlar bu notların herkes için geçerli olmadığını ve kişinin metabolizma hızının da önemli bir faktör olduğu bilgisini yineliyorlar. Bazı kadınlar emzirmeseler bile diğer kadınlardan daha hızlı kilo verebilirler.     Uzmanlar, yeni annelerin ilk iki hafta boyunca kendilerini tartmamaları gerektiğini söylüyorlar. Çünkü vücudunuz emzirme için kendisini kurmaya devam ederken, hormonlarınız düşüşe geçmeye başlayacaktır. Bir diğer deyişle, hamilelik sonrası depresyon dönemi yaşama olasılığınız oldukça fazladır.

1 Ay Sonra

Kadınların büyük bir çoğunluğu hamilelik döneminde yaklaşık 10-15 kg alırlar. Ne kadar gerçek olamayacakmış gibi gözükse de doğumdan bir ay kadar sonra da yaygın olarak 9 kilo kadar verirler.

6 Hafta Sonra

Rahminiz eski durumuna dönmeye başlar. Karnınız da daha küçük bir hale gelir. Kısaca büyük bir değişim yaşadığınız zamanlara girmiş olursunuz. Belki de tekrar bikini giyebilmeniz mümkün olacaktır!Birkaç Ay Sonra

Uzmanlara göre, eğer hamilelik sırasında başladığınız sağlıklı beslenme alışkanlıklarına devam ederseniz, doğumdan sonra birkaç ay içinde normal kilonuza yakın olabilirsiniz. Eğer biraz daha hızlı eski fit durumunuza dönmek istiyorsanız ise egzersiz yapmanızı öneriyoruz.

9 Ay Sonra

Dokuz ay üzerine bir tane daha dokuz ay var dedikleri tam olarak budur. Aldığınız tüm kiloları vermek biraz daha uzun sürebilir. Yine de dayanın!     Doğum sonrasında her kadın kendi hızında kilo kaybedecektir. Size bu konuda çok miktarda kepekli tahıl, yağsız protein, su, meyve ve sebze tüketmenizi öneriyoruz. Böylece kilo kaybınızı artırabilirsiniz. Cilt sağlığınızı ve kilo kaybını/bakımını sağlayıp vitamin ve mineral alımına devam etmelisiniz. Aynı zamanda her gün belirli miktarda egzersiz yapmalısınız. Bu sadece sağlıklı bir anne olmak anlamına gelmez. Ayrıca çocuğunuz için de sağlıklı yaşam rol modeli olacaksınız.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.