Doğumdan Sonra İlk Günler

Doğumdan Sonra İlk Günler
30 Ekim 2016

9 aylık hamilelik dönemini tamamladınız ve bebeğinizi kucağınıza aldınız, evde ilk günler başladı. Bu yeni döneme de kolaylıkla alışabilirsiniz.

Doğumdan Sonra İlk Günler

9 aylık hamileliği başarıyla tamamladınız. Doğum heyecanı ve bebeğinize kavuşma aynını yaşadınız. Şimdi eve gitmeye ve yeni bir hayata hazırsınız. Evdeki hayat beklediğinizden tamamen farklı olabilir.

İşte size bu yeni döneme kolayca alışmanız için bazı ipuçları

Doğumdan sonra yardım almak. Doğum süreci çok yorucu ve ağır geçmiş olabilir. Hastanede olduğunuz sürede uzmanlara danışmayı ve hemşirelerden bilgi almayı ihmal etmeyin. Özellikle hemşireler size emzirme ve biberon konusunda yardımcı olacaktır. Ayrıca bebeğinizin ilk günlerinde ne yapmanız gerektiği konusunda bilgi vereceklerdir.     Evdeki günlerinizde yanınızda yakın bir akraba bulunmasını tercih edebilirsiniz. İlk günlerde yardım almayı tercih etmek size ihtiyacınız olan dinlenme süresini sağlayacak. Yakınlarınız ve arkadaşlarınız size yardım için bekliyor olmalılar. Her imkanı değerlendirin ve onları geri çevirmeyin. Yine de yalnız kalmak istediğiniz anlarda ihtiyacınızı söylediğinizde anlayış göstereceklerdir.

Yeni doğana dokunmak

Daha önce yenidoğan bebekle zaman geçirmemiş olabilirsiniz. Hassas olmaları sizi endişelendirebilir. Çok basit noktalara dikkat ederek herkes için güvenliği sağlamanız mümkün.    

  • Ellerinizi yıkayın ya da dezenfektan kullanın. Bebeklerin bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiştir o yüzden bebeğe dokunan herkesin elleri temiz olmalı.
  • Tutarken baş ve boynu desteklemeyi ihmal etmeyin. Bebek kucağınızdayken ya da yatağına bırakırken mutlaka boynunu ve başını dikkatlice tutun.
  • Oyun ya da öfke anında bile bebeğinizi sallamayın. Hızlı sallamak kan akışını etkileyeceğinden tehlikeli olabilir. Uyandırmak istediğinizde hafifçe gıdıklayın ya da yüzüne dokunun.
  • Bebeğinizi oto koltuğu ya da bebek arabasıyla taşıdığınızda mutlaka dikkatlice bağlı olduğundan emin olun.
  • Yenidoğan bebeğinizin oyun için henüz hazır olmadığını unutmayın. Havaya atıp tutmak, çevirmek gibi fiziksel hareketler için beklemeniz gerekiyor.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.