Doğumdan Sonraki "İlk Bin Gün"de Beslenme Önemi

Doğumdan Sonraki "İlk Bin Gün"de Beslenme Önemi
03 Nisan 2017

Uzmanlar bebeklerin doğumdan sonraki ilk bin günde beslenmelerinin ileride ki yaşamları için büyük önem taşıdığının altını çiziyorlar.

Bebeklerde ilk bin gün beslenmesinin önemine dikkat çeken uzmanlar, bebeklerde görülen yetersiz beslenmesinin önüne geçmede anne sütünün önemine değiniyorlar. Bebek beslenmesinde ilk 6 ay olmazsa olmazlar arasında yer alan anne sütünün en az bebek 2 yaşına gelene kadar devam edilmesini istiyorlar. Bebeklerin kötü ve yetersiz beslenme sonrasında vücutlarında görülen değişikliklerin sadece kişi yönünden değil, aynı zamanda toplumsal bir sağlık sorunu olduğunu belirtiyorlar. Anne sütü emen bebeklerle emmeyen bebeklerin sağlık sorunları açısından aralarında bulunan farkın ilerideki yaşlarda belirginleştiğini ifade ediyorlar. Doğumdan sonra ilk bin günde beslenme planlamaları onların yaşamında önemli bir yer tutuyor. Bu nedenle uzmanlar tarafından bebeklerin ilk bin günde sağlıklı beslenmeleri ileride oluşabilecek psikolojik ve davranışsal bozukluklar ile kanser ve kalp hastalıklarının gelişimini önlediği belirtiliyor.

Doğumdan sonra ilk bin günde beslenme ve anne sütü

Bebeklerin beslenmesinde ilk bin günde anne sütü temelli olacak şekilde sağlıklı bir şekilde beslenme planlanması yapıldığında bebeğin ileriki yaşlarında karşılaşabileceği sağlık sorunlarının da önüne geçilmiş olacağı ifade ediliyor. Uzmanlar, bebeğin gözlerini dünyaya açmasından itibaren ilk bin gün gebelik sürecinde beslenmenin de önemli olduğunu vurguluyorlar. Yenidoğan bir bebeğin beynin 300 gr dan 2 yaş sonunda bin 200 grama ulaştığını belirtiliyor. Uzman hekimler, yetişkin kişinin beyin ağırlığı olan bin 400 gr'ın çoğunun söz konusu dönemde geliştiğine dikkat çekiyorlar.

Doğumdan Sonraki "İlk Bin Gün"de Beslenme Önemi  

Yetersiz beslenme kronik hastalıklara yol açıyor

Bebeklerin ilk iki yaşına kadar; konuşmayı, yürümeyi, sevmeyi, üzülmeyi ve korkmayı öğrenmelerinin bahsedilen dönemde olduğu bu nedenle bebeklerin anne sütü almalarının büyük önem taşıdığı vurgulanıyor. İlk bin günlük dönemde yetersiz beslenen bebeklerde sadece kronik hastalıkların artmasında değil pek çok hastalığın görülmesinde etkili olduğunun altı çiziliyor. Bebeklerde yetersiz beslenme aynı zamanda bağışıklık sisteminin zayıflatıyor. Dolayısıyla da bebeklerde zatürre, menenjit, ishal gibi çok ciddi enfeksiyonlarında görülmesine neden olduğu ifade ediliyor.

Doğumdan Sonraki "İlk Bin Gün"de Beslenme Önemi  

Yetersiz beslenme nedeniyle bebek ölümleri yaşanıyor

Dünyada son on yılda açlıkla mücadele edildiği fakat tüm çabalara rağmen her yıl yaklaşık olarak 2,6 milyon bebek ve 100 bin annenin beslenme bozuklukları ve sağlıklı suya ulaşamadıkları nedeniyle hayatlarını kaybettikleri vurgulanıyor. Uzmanlar, her yıl 5 yaş altında ölen bebeklerin 7,6 milyonun yüzde 35'inin beslenme yetersizliği nedeniyle kaybettiği kaydediliyor. Bununla beraber yaklaşık 170 milyon bebeğin de kötü beslenme sonucunda tam potansiyellerini kullanamadıkları belirtiliyor.   

Doğumdan Sonraki "İlk Bin Gün"de Beslenme Önemi  

Büyüme Bozuklukları Görülüyor

Az gelişmiş 80 ülkede yapılan araştırmaya göre, bebeklerin yüzde yirmisinde büyüme bozuklukları olduğu görülüyor. Bunlardan 40 ülkede bebeklerin yüzde 40'ında, 14 ülkede ise bu oranların da üzerinde büyüme bozuklukları görüldüğünün altını çiziliyor. Görülen bu bozuklukların yaklaşık olarak yarısının bebeğin anne karnında iken kötü beslenmenin sonucu ortaya çıktığı belirtiliyor.   

Bebeğinizi Beslerken Bu Hataları Asla Yapmayın! Detaylar için tıklayın...

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.