Doğumdan Sonra Eski Hayatıma Nasıl Dönerim?

Doğumdan Sonra Eski Hayatıma Nasıl Dönerim?
04 Şubat 2017

Yeni kimliğe alışma döneminde, yeni anneler kendilerini yetersiz hissedebiliyor. Bu yazımızda ise bebeğine kavuşmayı bekleyen annelere önerilerde bulunacağız.

Doğumdan Sonra Eski Hayatıma Nasıl Dönerim?

Gebelik döneminde kendinizi hazırlasanız dahi bebeğinizi kucağınıza aldığınız andan itibaren yeni bir hayata başlarken, kendinizi tam olarak hazır hissetmiyor olabilirsiniz. Bebek ile yaşamaya başladığınız ilk birkaç ay özellikle de anneliği öğrenme aşamanız oluyor. Bu yeni kimliğe alışma döneminde yeni anneler kendilerini yetersiz hissedebiliyorlar. Bu yazımızda bebeği ile ilk bir yılı atlatmış annelerden bebeğine kavuşmayı bekleyen annelere önerilerde bulunacağız. Bu öneriler:

Yetersizlik hissinin üstesinden gelin

Bunun için öncelikle bu hissi adlandırmanız gerekiyor. Bir sorunu söze dökebildiğinizde kısmen çözmeye başlarsınız. Bebekten sonra hayatınızın en zor mesleğine adım atmışsınız demektir. Bunu size öğretecek kimse yok, bu durumu kendi kendinize öğrenmek zorundasınız. Kendinizi bu zaman içerisinde yetersiz hissetmeniz doğal. Bunu aşmanın yolu ise, kendi kendinize, “Bu işi daha önce hiç yapmadığım için emin olamıyorum. Bunu hissetmek çok normal. Ancak zamanla daha kolaylaşacak ve daha iyi olacak.” demek.  

Kendi çevrenizi oluşturun

Yetersizliğin hissinin üstünden gelebilmenin en iyi yolu, etrafınızda danışabileceğiniz insanların olduğunu bilmektir. Doğumun ardından kendinizi izole etmeyin ve etrafınızda başka insanların olmasına izin verin. Anne olan arkadaşlarınızla iletişim halinde olun. Özellikle de çocuğu küçük olanlarla. Çünkü çocuğu büyümüş olanlar, artık bebekle ilk zamanlardaki sıkıntıları unutmuşlardır. Ebeveyn eğitimlerine katılın ve başka anneler ile tanışın.  

Kendinize zaman yaratın ve sevdiğiniz bir şeyler yapın

Yazı yazmayı, mutfağa girip yeni tarifler denemeyi, alışveriş yapmayı veya pazar günleri dergi okumayı seviyor olabilirsiniz. Bebekten önce neleri yapıyorsanız ve neleri yapmayı seviyorsanız, bebekten sonra da yapmaya çalışın. Bebeğiniz ile birlikte belki zaman bulamayabilirsiniz belki de enerjiniz olmayabilir. Ancak en azından haftada bir kez sevdiğiniz bir şeyleri yapmak için kendinizi zorlayın. Size iyi geldiğini göreceksiniz.  

Eşinize zaman ayırın

Bebeğinizin akşam erken saatler uyuyor olmasını eşinize zaman ayırmak için fırsata çevirebilirsiniz. Eşiniz ile, televizyonu kapatın ve akşam yemeği yiyin. Bu sırada bebek dışındaki konulardan konuşun. Birlikte film izleyin veya oyun oynayın. İlişkilerde en sıkıntılı dönem, bebeğin ilk yılıdır. Bu dönemde bebeğin erkenden uyumasını ilişkinizi desteklemek için bir şans gibi düşünebilir ve ona göre hareket edebilirsiniz.  

Kendinizden beklentilerinizi sıfırlayın

Anneler kendilerinden birçok şey beklerler ve mükemmelliği yakalamak isterler. Bunu sağlamak için kendilerini çevreden soyutlarlar. Oysa tam tersi, sürekli evde bebeğin üzerine titremek yerine dışarı çıkabilirsiniz. Bebeğiniz ile birlikte parka gidin, aile toplantılarına katılın, arkadaşlarınızla dışarıda yemek yiyin. Bebeğiniz ile birlikte olmayı bir mesai gibi değil de doğal bir durum gibi yaşayın.  

İşlerinizi listeleyin ve gerektiğinde yardım alın

Kendinizi zamana zaman çok bunalmış hissedebilirsiniz. Anneliğin sandığınızdan daha zahmetli bir iş olması sizi elbette ki hüsrana uğratabilir. Hayatınızın eskisinden daha farklı olduğunu kesinlikle unutmayın. Yapılanları ve yapılacakları öncelik sırasına göre listeleyin. Her gün yalnızca bir iş yapın. Listenizdeki yapılacaklardan bazılarını eşinize, ailenize ya da arkadaşlarınıza devredin. Yardım almaktan çekinmeyin.    

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Babacan Cana yakın, olgun, güvenilir kimse.