Doğumdan Sonra Doğum Kontrol Seçenekleri

Doğumdan Sonra Doğum Kontrol Seçenekleri
05 Kasım 2016

Doğumdan sonra eşinizle cinsel hayatınız yeniden hareketlendiğinde hatırlamanız gereken bir şey doğum kontrol yöntemleri olmalıdır.

Doğumdan Sonra Doğum Kontrol Seçenekleri

Yeni doğan bebeğinizle gece emzirme periyodlarının verdiği uykusuzluk ve bitkinlik nedeniyle seks hayatınız hafızanızda yer alan bir anı olarak kaldı. Nihayet, eşinizle beraber fiziksel yakınlığınız geri dönecek. Bu eyleminiz hareketlenirken hatırlamanız gereken bir şey doğum kontrol yöntemleri olmalıdır.    

Geçmişten gelen rivayetlerin buna karşı sav oluşturmasına rağmen, yumurtlama doğumdan 4 hafta sonra başlar.

Doğumdan sonra 6 hafta seks tavsiye edilmez; ama bu sürede geçtikten sonra en kısa zamanda seks hayatınız başlayacaktır. Eğer doktorunuzun başka bir tavsiyesi yoksa doğum kontrol yöntemlerine de başlamanız gerekir.     Eğer emziriyorsanız, içerisinde östrojen barındıran doğum kontrol yöntemlerinden her türlü sakınmak gerekir; çünkü sütünüzü azaltabilir. Eğer illa hormon takviyeli bir doğum kontrol hapı istiyorsanız veya bunu kullanmanız gerekiyorsa östrojen içermeyen ama progestereon hormonu içeren haplara yönelebilirsiniz.    

Spiral

T şeklinde gözüken, küçük, plastik bu alet rahim içerisine yerleştirilerek yumurtlamayı önlemek için hormon veya bakır içerir. Uzun süre rahim içerisinde işlevini sürdürebilen bu yöntem doğumunuzun üzerinden 6 hafta geçtiyse, doktorunuzun görüşüyle beraber uygulanabilecek bir doğum kontrol yöntemidir.     Etkililik Oranı: Yüzde 97’den yüzde 99'a kadar çıkar.     Avantajları: Emzirme sırasında gayet etkili, güvenli ve kolayca kullanılabilir.     Dezavantajları: Takıldıktan sonraki ilk 4 hafta kasıklarda kramp ağrıları yapabilir ve rahim içi enfeksiyon riski oluşturabilir.    

Depo-Prover

Bir uzman tarafından 12 hafta boyunca belli aralıklarla yüksek doz progesteron enjektesi yapılır ve yumurtlamayı engeller. Ayrıca yumurtlama için uygun ortam yaratmayı önleyen servikal mukusu kalınlaştırır ve sperm geçişini engeller.     Etkililik Oranı: Yüzde 99     Avantajları: Emzirme sırasında kullanmak oldukça etkili, kolay ve olağandır.     Dezavantajları: Biyolojik dönemlerinizde değişiklik sağladığı için cinsel dürtünüzü ve iştahınızı arttırıp kilo alımına yol açabilir. Gelecekte gebe kalınmak istendiğinde dış gebelik oluşması riskini arttırabilir.    

Kondom - Prezervatif

Spermlerin rahime ve yumurtalara ulaşmasını engeller, eğer sperm öldürücü ile beraber kullanılırsa daha etkili olabilir.     Etkililik Oranı: Yüzde 86-98     Avantajları: Emzirme döneminde rahatlıkla kullanılabilir olmasının yanında cinsel ilişki yoluyla bulaşma tehlikesi olan hastalıkları da önler.     Dezavantajları: Kendiliğinden gelişen yakınlaşmayı duraksatır, his kaybı yaratır. İlişki sırasında farkında olmadan yırtılma riski oluşur.    

Servikal Kap

Sperm engelleyici ile kaplı olan yüksük şeklindeki bu araç ilişki öncesinde vajinaya sokularak kullanılabilir. Böylece spermlerin rahime girmesine engel koyulur.     Etkililik Oranı: yüzde 60-80     Avantajları: Emzirme sırasında kullanılabilir ve bazı cinsel hastalıklara karşı korur.     Dezavantajları: Yerleştirilmesi zor olabilir ve koruma oranı düşüktür. Ayrıca lateks ve spermisistle karşı alerjisi çıkabilecek olanlar için tehlikelidir.    

Doğum Kontrol Hapı

Her gün alınmak üzere progesteron ve östrojen hormonunun ikisinin de barındığı doğum kontrol yöntemidir. Yumurtlamayı engeller ve aynı zamanda servikal mukusu kalınlaştırır.     Etkililik Oranı: Yüzde 95-99     Avantajları: Daha yüksek korunma sağlar, kolayca kullanılır ve kendiliğinden gelişen durumları yavaşlatmaya neden olmaz.     Dezavantajları: Eğer 35 yaş üzerindeyseniz kalp krizi, kan pıhtılaşması ve inme riskini arttırabilir.    

NuvaRing

Bu halka şeklinde olan doğum kontrol yöntemi aracı, vajina içerisine zahmetsiz bir şekilde yerleştirildikten sonra 3 hafta boyunca kalır 4. hafta çıkartılır. Östrojen ve progestin içeren bu alet yumurtlamayı engellerken aynı zamanda döllenmeyi önleyen servikal mukusu kalınlaştırır.     Etkililik Oranı: Yüzde 95-99     Avantajları: Yüksek koruma ve kolaylık sağlar.     Dezavantajları: Vajinal akıntıya neden olabilir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.