Doğuma 1 Hafta Kala Yapılacak Son Hazırlıklar Neler?

Doğuma 1 Hafta Kala Yapılacak Son Hazırlıklar Neler?
18 Eylül 2017

Bebeğinizin gelmesiyle hayatınızda birçok şey değişecek. Bu nedenle bu sürece ayak uydurmak için doğuma az bir süre kala bazı hazırlıkları yapmanız faydalı olacaktır.

Doğuma 1 Hafta Kala Yapılacak Son Hazırlıklar Neler Olmalı?

Gebeliğin uzun yolculuğu neredeyse sona ermiş, nihayet bebeğinize kavuşmaya birkaç gün kadar bir zaman kalmıştır. Onu kucağınıza almak, koklamak ve sarılmak için içinizde tarif edilmeyecek bir heyecan duyuyorsunuzdur. Bebeğinizin gelmesi ile hayatınızda pek çok şey değişecek ve bir süre hayatınızı belli bir düzene oturmak için kendinize zaman ayıramayacaksınız. Bu nedenle son günlerde dinlenmeniz ve sevdiğiniz şeyleri yapmanız, bebeğiniz geldiğinde yaşayacağınız yoğun koşuşturma içerisinde size güç verecektir. Her anne adayının kendisine göre, doğum sonrası bir planı mutlaka vardır. Bununla birlikte yazımızda yer alan hatırlatmalar size doğum planınızı kontrol etme, unuttuğunuz şeyleri hatırlatma konusunda yardımcı olacaktır. Peki, doğuma 1 hafta kala son hazırlıklar nasıl olmalı?  İşte Doğuma 1 hafta kala yapılacak son hazırlıklar...  

Son Hafta Sonu; Güzel bir Kahvaltı Planı Yapın

Anne baba olarak iki kişilik vakit geçireceğiniz son hafta sonunda doğum heyecanınızı giderecek ve stresini azaltacak bolca gülebileceğiniz bir plan yapabilirsiniz. Buna eşinizle baş başa ya da sevdiğiniz birkaç arkadaşla organize ettiğiniz kahvaltı planı ile başlayabilirsiniz. Hava iyi ise, kahvaltı sonrası güzel bir yürüyüş planı, deniz kenarında kısa gezi ya da canınızın istediği herhangi bir şeyi yapmak stresinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Doğuma 1 Hafta Kala Yapılacak Son Hazırlıklar Neler?  

Ev Hanımlığı Becerilerinizden Faydalanın

Bebeğinizin gelişiyle bir süre uykusuz geceler sizi biraz zorlayacaktır. Bu nedenle bu son bir hafta da bebeğinizin gelişinde dinç olmanıza fayda sağlayacak stokları yapmalısınız. Bu hafta ev hanımlığı becerilerinizi konuşturarak beslenmenize biraz daha özen göstermeniz ve kendinizi iyi beslemeniz bebeğiniz içinde oldukça faydalı olacaktır. Doğumda size güç verecek; hurma, kuru meyveler gibi besinleri tüketebilirsiniz. Bunun dışında doğumdan sonra sizi ziyarete gelecek olan ziyaretçileriniz ve aileniz için de ön hazırlık yapabilirsiniz.   Doğumu Kolaylaştıran Mucize Besinler İle İlgili Detaylar İçin Tıklayın 

Doğuma 1 Hafta Kala Yapılacak Son Hazırlıklar Neler?  

Buzluğa Koyabileceğiniz Yemekler Pişirin

Bebeğiniz doğduğunda bir süre yemek konusunda size büyük kolaylık sağlayacak buzluğa koyabileceğiniz; sebze çorbaları, makarna sosları, tavuk suyu, kavrulmuş kıyma, dondurulmuş tavuk filetoları, dondurulmuş sebzeler ile misafirleriniz için buzluktan fırına atılabilecek börekleri önceden hazırlamanızda fayda var. Bunun dışında buzdolabında 1 hafta kadar saklayacağınız lohusalık döneminizde içmek için kompostolar ihtiyacınız olduğunda elinizin altında olması açısından önemli bir yer tutar.  

Kendiniz İçin Küçük Atıştırmalıklar Hazırlayın

Bebek doğduğunda evin bir dolup bir taşması, eş dost, akraba ziyaretleri nedeniyle gözünüzün bir şey görmeyeceğini düşünülürse elinizin altında küçük bir sepet içerisinde sevdiğiniz sağlıklı atıştırmalıkların bulunması hiç de fena sayılmaz. Bu sepeti doğumdan sonra en çok vakit geçireceğiniz odada elinizin altında bulundurmanız ihtiyacınız olduğunda kolayca ulaşabilmenizi sağlar. 

Acil Durumlar İçin Yanınızda Nakit Bulundurun

Günümüzde pek çok ihtiyaç kredi kartları ya da mobil uygulamalardan gerçekleştirilmesi nedeniyle çoğu zaman yanımızda nakit bulunmayabilmektedir. Bebek doğduğunda oluşacak küçük ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek için hemen bankaya gidemeyeceğinizden yanınızda bir miktar nakit bulundurmanız uygun olur.   

Doğuma 1 Hafta Kala Yapılacak Son Hazırlıklar Neler?  

Doğuma Az Bir Zaman Kala Bakım Zamanı

Doğuma saatler kala dokuz ayın stresinden kurtulmak için kuaförünüzü ziyaret etmenizde fayda var. Kendinize ayıracağınız özel zamanlar doğum heyecanınızı yenmenize faydalı olacaktır.

Annelik ve Bebek Bakımı Kitaplarına Göz Atın

Doğumda ve bebeğiniz doğduğunda faydalı olacak küçük ip uçları veren doğum ve bebek bakımı ile ilgili kitaplarına göz atın. Bu şekilde doğumdan sonraki ilk günlerde bebek bakımı konusunda işinize yarayacak pek çok bilgiye sahip olabilirsiniz. Anne Adaylarının Büyük Kurtarıcısı ‘Doğuma Hazırlık Kitapları’ İçin Tıklayın  

Doğuma 1 Hafta Kala Yapılacak Son Hazırlıklar Neler?  

Hastane Çantanızı Kontrol Edin

Bebeğinizin doğumunda hastanede sizin ve bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayacak eşyaların bulunduğu hastane çantanızda olması gerekenleri koyup koymadığınızı tekrar kontrol edin.   Hastane Çantası Ne Zaman Hazırlanmalı Detaylı Bilgi İçin Tıklayın  

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.