Doğum Yardımları 2.5 Milyon Aileyi Sevindirdi

Doğum Yardımları 2.5 Milyon Aileyi Sevindirdi
30 Haziran 2017

Devlet tarafından doğum yapan annelere ödenen doğum yardımları son iki yıl içerisinde 2,5 milyon ailenin yüzünü güldürdü.

Devlet tarafından doğum yapan anneye destek amacıyla başlatılan doğum yardımı projesi başladığı tarihten bu yana yaklaşık olarak 2.5 milyon ailenin yararlandığı belirtildi. 2015 yılında uygulanmaya başlayan proje de son iki yılda doğum yardımları için başvuran 2.5 milyon aileye 1 milyar liralık destek sağlandığı belirtilirken, 20 bini aşkın babanın da doğum parasından faydalandığı ifade edildi.

Doğum Yardımları 2015'den Bu Yana Devam Ediyor

Devlet tarafından 2015 yılından bu yana sağlanan doğum yardımları 2.5 milyon aile tarafından kullanıldı. Edinilen bilgilere göre, yaklaşık 2 milyon anneye 1 milyarlık doğum yardımı ödemesi yapılırken bunun yanında yaklaşık 20 bini aşkın babanın da bu ödemelerden yararlandığı ifade edildi. Doğum yardımı başvurusu yapan annelere, ilk çocuk için  300, ikinci çocuk için 400, üçüncü çocuk için 600 liralık doğum yardımı yapıldı. Annenin vefat etmesi durumunda yapılan yardımı ise, babalar aldı.   Doğum Yardımları 2.5 Milyon Aileyi Sevindirdi  

İlk Altı Ay 658 Bin Anne Yararlandı

Devlet tarafından pek çok vatandaş için sosyal yardımlar yapılırken, doğum yapan anneler de unutulmamıştı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 2015 yılında başlatılan annelere doğum yardımı kapsamında 2 yıl içerisinde  2 milyon 348 bin bebeğe ilk altının devlet tarafından takıldığı belirtildi. Devlet tarafından yapılan doğum yardımları yıllar içinde artarken, 2015 yılının Haziran ayından itibaren ilk 6 ay içerisinde toplam 658 bin anneye 285 milyon lira ödeme yapıldı. 2016 yılında 1 milyon 175 bin anneye 510 milyonluk ve 2017 yılının Haziran ayına kadar geçen sürede ise, 469 bin anneye 206 milyon 633 bin liralık yardım yapıldığı belirtildi. İki yıl içinde rekor miktara ulaşan doğum yardımından toplamda 2 milyon 300 bin annenin 1 milyar liralık destek aldığı açıklandı.   Doğum Yardımları 2.5 Milyon Aileyi Sevindirdi  

Türk ve Mavi Kart Sahibi Olanlar Başvurabiliyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan yardımlar kapsamında ilk bebeğini kucağına alan annelere maddi destek sağlanıyor. Bu haktan yararlanacak ve doğum parası başvurusu yapacak kişilerin Türk vatandaşı ve mavi kart sahibi olmaları yeterli. Doğum yardımı almaya hak kazanan vatandaşlar kurum tarafından önceden SMS yoluyla bilgilendiriliyor. Yardımlardan annelerin yanı sıra babalar da faydalanabiliyor.   Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Ne?  

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.