Doğum Yardımı Alacak Ailelere Bayram Müjdesi!

Doğum Yardımı Alacak Ailelere Bayram Müjdesi!
24 Ağustos 2017

Doğum yardımı aileler için Kurban Bayramı öncesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından müjdeli haber geldi.

Doğum Yardımı Temmuz Ödemeleri Hesaplara Yatırıldı

Doğum yardımı alacak aileler için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bayram müjdesi geldi. Doğum yapan annelere devlet tarafından ödenen doğum yardımı ödemelerinde yaşanabilecek gecikmeleri önlemek amacıyla bakanlık tarafından hızlandırılan çalışmalar sonrasında Doğum Yardımı Temmuz ödemelerinin ailelerin hesaplarına yatırıldığı açıkladı. 2017 Kurban Bayramı öncesinde müjde niteliğinde olan bu çalışmayla, vatandaşlar hesaplarına yatırılan doğum yardımı ödemelerini PTT şubelerine giderek alabilecekler.

15 Mayıs 2015 Tarihinden Beri Uygulanıyor

Doğum yardımı, doğum yapan anneye destek olmak amacıyla bir defaya mahsus ödenen devlet yardımıdır. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra gerçekleşen doğumlarda anneye ödenen doğum yardımı parasına başvuru yapabilmek için T.C. vatandaşı olmak, canlı doğum yapma ya da Mavi Kart sahibi olma şartı aranır.   Doğum Yardımı Alacak Ailelere Bayram Müjdesi!

Paralar PTT Şubelerinden Alınabilecek

Doğum yardımı almaya hak kazanan aileler, paralarını T.C. Kimlik numaralarını ibraz etmek suretiyle yurt genelinde bulunan tüm PTT şubelerinden alabilecekler. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar ve Mavi Kart sahipleri de aynı şartlardan yararlanabilecek. Yurt dışında yaşayanlar, doğum yardımı başvurularını konsolosluk ve büyükelçilikler aracılığı ile yapabilecekler. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar, doğum yardımı ödemelerini tercih ettikleri yerlerden alabilecekler. Doğum yapan annenin Mavi Kart sahibi olmaması durumunda ise, ödemeler T.C. vatandaşı ya da Mavi Kart sahibi baba üzerinden gerçeleştirilecek.   Doğum Yardımı Alacak Ailelere Bayram Müjdesi!  

2016 Yılı Doğum Yardımı Tutarları

 
  • 2016 Yılı için 1. Çocuk için: 300,00 TL
  • 2016 Yılı için 2. Çocuk için: 400,00 TL
  • 2016 Yılı için 3. Çocuk için: 600,00 TL
      Doğum Yardımı Başvurusu İle İlgili Detaylar İçin Tıklayın   Doğum Yardımı Alacak Ailelere Bayram Müjdesi!    

2017'de En Çok Doğum Yardımı Temmuz Ayında Ödendi

Doğum yardımı ödemesinin başladığı tarihten bu yana bugüne kadar yaklaşık 2 milyon 497 bin 522 annenin doğum yardımı ödemesinden faydalandığı, proje kapsamında toplam 1 milyar 86 milyon 998 bin 581 lira ödeme yapıldığı belirtildi. Bu yıl en fazla ödeme yapıldığı açıklanan Temmuz ayında yaklaşık 108 bin 317 çocuk için 105 bin 330 anneye 45 milyon 997 bin 330 lira ödemede bulunuldu. 2017 Temmuz ayında ilk bebeği olan anneye; 40 bin 539 TL, İkinci bebeği olan anneye 33 bin 731 TL, üçüncü ve sonraki yeni doğan bebeği olan annelere 33 bin 926 TL ödeme gerçekleştirildiği belirtildi.

Temmuz Ayında En Çok Ödeme Yapılan İl İstanbul Oldu

Doğum yardımının Temmuz ayı ödemesi kapsamında, çocuk sayısına göre en çok ödeme alan ilk beş il de belli oldu. Buna göre, 17 bin 737 annenin doğum yardımı aldığı il İstanbul ilk sırada yer alırken, bunu 6 bin 520 rakamı ile Bursa, 5 bin 164 rakamı ile Şanlıurfa, 4 bin 659 rakamı ile İzmir, 4 bin 194 rakamı ile de Gaziantep takip etti.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.