Doğum Sonrası Karın Gerdirme Ameliyatı

Doğum Sonrası Karın Gerdirme Ameliyatı
02 Kasım 2016

Yaşlanma, kilo alıp verme, birkaç doğum yapma gibi birçok nedenle karnın alt ya da orta bölgesinde deri gevşekliği ve yağ birikintileri oluşabilir. Korkmayın, bu can sıkıcı görüntüden karın germe ameliyatı ile kurtulmak mümkün.

Doğum Sonrası Karın Gerdirme Ameliyatı

Yaşlanma, kilo alıp verme, birkaç doğum yapma gibi birçok nedenle karnın alt ya da orta bölgesinde deri gevşekliği ve yağ birikintileri oluşabilir. Bilmelisiniz ki, karın bölgenizde oluşan bu sorunlar ebediyen sizinle gelmeyecektir! Gebelik, doğum ve nihayetinde çocuk sahibi olmak, birçok çiftin hayatında anlatılması imkansız bir mutluluktur. Anne ve baba olanlar dünyanın en mutlu insanlarıdır. Fakat mutluluk sebebi olan bu sürecin insanı demoralize eden yönleri de var.  Bu yönler, anneyi doğrudan, babayı ise dolaylı yoldan etkiler.   Gebelik sırasında genişleyen karın derisi, belki ilk doğumdan sonra eski halini alır ve o kadının anne olduğuna inanmamız zorlaşır. Ancak birçok kadında karın, eski halini alamaz. Sarkar, kırışır, gevşer, anne olma sevincinin üzerine kara bir bulut gibi çöker. Aynı sıkıntı, günümüzde aşırı kilolarından kurtulmayı başaran kadınlar ile birlikte, erkeklerde de oldukça sık ortaya çıkmaktadır.

Karın sarkmasının nedenleri

Sorun, derinin genişlemesi ve eski haline gelememesinden ziyade rektus kaslarının gevşemesinden kaynaklanır. Derinin zayıflamış olduğunu gösteren cilt çatlakları da rahatsız edicidir. Bu aşamaya gelindiğinde sportif faaliyetlerin, gevşemiş ve genişlemiş kaslar açısından yapabileceği iyileştirme çok kısıtlıdır. Neyse ki bu durum, cerrahi olarak çözülebilmekte ve anne olmuş kadının, doğum öncesi gardırobunu tekrar kullanmaya başlaması sağlanabilmektedir.

İyileşme süreci

Her ameliyatta olduğu gibi karın gerdirme ameliyatında da kanama ve ödemler gelişebilmektedir. Bunlar genellikle bir süre sonra kendiliğinden yok olur. Enfeksiyon riski oluşmasına karşın uygun antibiyotiklerle koruma sağlanır.   Gerginlik, yaranın en büyük düşmanıdır! Karın germe ameliyatında, yaraya yansıyan gerginlik oldukça büyüktür. Bu sebeple iz zaman zaman göze çirkin görünebilir. Özellikle bu gerginliğin üzerine hasta dik yürümekte aceleci davranırsa, yara izi çok zorlanacaktır. Yapılması gereken sabrederek, en erken 6 ay sonra eğer varsa bu rahatsız edici yara izinin düzeltilmesidir ki bu çok kolay bir işlemdir.   Hastanede yatış ortalama 2 gündür, bu süre cerrahınızın değerlendirmesine göre değişebilir. İlk günlerde ağrı kesicilerle oldukça azaltılabilen fakat elbette tamamen geçmesi beklenemeyecek ağrılar olabilir. Ödemler ve morluklar ortalama iki haftada, derideki his kaybı biraz daha uzun bir sürede geçer. Doktorunuz kullanmanız gereken bir korse ve kremler tavsiye edebilir. Ortalama iki ay kadar sonra yavaş yavaş sportif faaliyetlere başlanabilir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Cahide Çok çalışan, çaba gösteren kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Vacip Yapılması gerekli olan.