Doğum Öncesi Kilerinizde Depolamanız Gereken Zorunlu 4 Şey

Doğum Öncesi Kilerinizde Depolamanız Gereken Zorunlu 4 Şey
22 Ekim 2016

Yaşadığınız koşuşturmalı günler nedeniyle markete ya da pazara gidip alışveriş yapmaya yeterli zamanınız yoksa depolama yaparak bu durumu çözebilirsiniz.

Doğum öncesinde bozulmayan ve sağlığınızı koruyacak yiyecekleri elinizin altında bulunması için mutfağınızda depolamanız uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bu yiyecekler aynı zamanda doğum sonrasında da yaşadığınız koşuşturmalı günlerde markete ya da pazara gidip alışveriş yapmaya yeterli zamanınız olmadığı durumlarda büyük kurtarıcınız olacaktır. Doğum öncesi kadar doğum sonrasında da vücudunuzun ihtiyacını karşılayacak.

1- Güçlendirilmiş Tahıl

Doğum Öncesi Kilerinizde Depolamanız Gereken Zorunlu 4 Şey   

Akşam yemeği olarak bir kâse tahıl yemekte utanılacak bir şey yoktur. Güçlendirilmiş tahıllar doğum öncesi için gerekli olan kalsiyum, demir, lif gibi önemli vitaminleri içermektedir. Bir porsiyonunda yaklaşık 400 mikrogram folik asit içeren bir markayı arayıp bulmalısınız.

2- Fasulye

Doğum Öncesi Kilerinizde Depolamanız Gereken Zorunlu 4 Şey   

Fasulye, en iyi protein kaynaklarından birisidir. Eğer kolaylık istiyorsanız konserve olarak tercih edebilirsiniz ya da uygun fiyata kurutulmuş olarak fasulyeyi alıp tüketebilirsiniz. Aynı zamanda da karın çevresinde sürekli değişen kasların onarılmasına ve düzenlenmesine yardımcı olur. Gebe kadınlar günlük 60 gram proteine ihtiyaç duyarlar. Bir bardak siyah fasulye ya da mercimekle günlük ihtiyaçlarının dörtte birini karşılayabilirler. Fasulye yemeğinizi ayrıca kepekli makarna, domates sosu, dondurulmuş sebzelerle güçlendirebilirsiniz. Eğer konserve fasulye kullanıyorsanız tüketmeden önce güzelce yıkamayı unutmayın. Araştırmalara göre fasulyeyi yıkayarak yüzde 41 oranında sodyumdan arındırabilirsiniz. Ayrıca kan basıncını yükseltebilecek ve şişkinlik yaratacak tuzlu ürünler için yıkama işlemi çok önemlidir.

3- Yulaf Ezmesi

Doğum Öncesi Kilerinizde Depolamanız Gereken Zorunlu 4 Şey   

Bir kâsesi tamamen demir, lif ve B vitamini ile doludur ve bu kâseyle güne başlamak besleyici bir yoldur. Fakat kahvaltı bununla bitmiyor. Yulaf ezmesini bir dilim ekmek, köfte, hamburger ya da başka bir şeyle desteklemelisiniz. Ayrıca besini artırmak için kurabiye ve kek ile de desteklenebilir.

4- Sert Kabuklu Yemişler (Fındık, ceviz vb.)

Doğum Öncesi Kilerinizde Depolamanız Gereken Zorunlu 4 Şey   

Sert kabuklu yemişlerdeki sağlıklı doymamış yağlar sizi sadece zinde tutmaz. Ayrıca bebeğinizin beyin gelişimi için de önemlidir. Salatanızla karıştırarak yiyebilir ya da sade olarak sotelenmiş şekilde de tüketebilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Vacibe Yapılması gerekli olan.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah