• gebe.com
  • /
  • Doğum Kontrolü Artık Erkeklerin Eline mi Geçiyor?

Doğum Kontrolü Artık Erkeklerin Eline mi Geçiyor?

Doğum kontrolünü bundan sonra erkeklerde sağlayabilecek. İşte bu buluşa dair tüm detaylar...

Doğum Kontrolü Artık Erkeklerin Eline mi Geçiyor?

Doğum kontrol hapı kullanan kadın sayısı Türkiye'de yaklaşık 3 milyondur. Bildiğiniz gibi, gebelikten korunmak için gereken önlemler genelde kadın üzerinden ilerliyor ve kadının içtiği doğum kontrol haplarıyla gebelik engellenebiliyor. Yapılan araştırmalar ise erkeklerin de böyle bir sorumluluğu üstüne almak istemediği yönünde. Fakat tıp dünyasından yeni bir gelişme geldi. Buna göre erkekler de doğum kontrolünde aktif rol üstlenebilecek.   

doğum kontrol yöntemleri  

Doğum kontrol yöntemlerinde gelişme

Haber erkekler için Hindistan’dan geldi. Uzun yıllardır yapılan araştırmalar ve denemeler sonucu nihayet sona ulaşıldı. İzin aşaması da tamamlandıktan sonra 2 yıl içerisinde piyasaya sunulması planlanıyor. 76 yaşındaki biyomedikal Sujoy Guha tarafından geliştirilen bu ilacın hiçbir yan etkisinin olmadığı da açıklandı.    

 doğum kontrol    

Süreç nasıl işliyor?

Sperm taşıyan damarlara buluşu yapılan jel enjekte ediliyor ve spermin kontrolü sağlanıyor. Pozitif yüklü olan bu jel negatif yüklü spermle etkileşim kuruyor ve spermin dölleme yeteneğini ortadan kaldırıyor. Etkisi ise yıllarca sürüyor. Eğer ilacın bu etkinliğini ortadan kaldırmak isterseniz ikinci bir iğne ile spermler tekrar eski haline dönebiliyor.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Cahide Çok çalışan, çaba gösteren kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl