Doğum Kontrol Hapı Depresif Semptomları Artırıyor

Doğum Kontrol Hapı Depresif Semptomları Artırıyor
20 Mayıs 2017

Doğum kontrol hapı kullanımı kadınların iyi oluş halini olumsuz etkiliyor. Araştırmalar, hapı kullanan kadınların depresif semptomlarında artış olduğunu gösteriyor.

Doğum kontrol hapı kullanımı kadınlarda iyi oluş halini etkilediği yapılan çalışmalar sonrasında ortaya çıktı. Gebelikten korunma yöntemleri arasında dünyada en çok kullanılan yöntem doğum kontrol hapı türlerinden birinin, kadınların iyileşme sürecini olumsuz yönde etkilediğinin anlaşıldığı belirtildi. Yapılan çalışmalarda söz konusu hapı kullanan kadınlarda depresif semptomların artış gösterdiği ifade ediyor. Doğum kontrol hapının kullanımı sonrasında antidepresan kullanımı arasında bir bağlantının olduğu gözlendiği belirtildi. Söz konusu araştırmaya, 3 ay boyunca 340 sağlıklı kadının katıldığı öğrenildi.

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Kadınların İyi Oluş Halini Etkiliyor

  Kadınların gebelikten korunmak için kullandıkları doğum kontrol yöntemlerinden birisi olan doğum kontrol haplarının bir yan etkisi daha ortaya çıktı. Yapılan bir araştırma, doğum kontrol hapının kadınların iyi olma hallerini olumsuz etkilediğini ortaya koydu. 3 ay boyunca sağlıklı 340 kadının katıldığı araştırmada, deney grubundaki kadınlar;  Ethinylestradiol ve Levonorgestrel içeren doğum kontrol hapını alırlarken, kontrol grubundaki kadınlar ise, plasebo aldı. Kadınların genel sağlık durumları, depresyon semptomları ve genel iyi oluş halleri dair ölçümler deneyin başlangıcında ve hapları aldıktan üç ay sonra yeniden alındığı belirtildi.   Doğum Kontrol Hapı Depresif Semptomları Artırıyor   Araştırma sonucunda, doğum kontrol hapını alan gruptaki kadınların, plasebo grubuna oranla genel iyi oluş hallerinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma gözlemlendiği belirtildi. Çıkan sonuçlara ek olarak, doğum kontrol hapını kullanan katılımcıların pozitif iyi oluş hali, öz kontrol ve canlılık alt boyutlarında da azalma görüldüğü belirlendi.   Doğum Kontrol Hapı Depresif Semptomları Artırıyor  

Depresyon Semptomlarında Farklılık Gözlemlendi

Araştırma sonucunda depresyon semptomlarında, anlamlı bir farklılık gözlemlenmediği belirtiliyor. Araştırmacılar, doğum kontrol hapı kadınlarda gebeliği önlemede güvenli bir yöntem olarak kullanılıyor. Buna rağmen hapların düzensiz olarak kullanılmasının nedenlerinden birisinin genel iyi oluş halindeki düşüşten kaynaklanabileceği ifade ediliyor. Bakmakta Fayda Var: Doğum Kontrol Hapının Yan Etkileri

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Hakan 1. Türk, Moğol ve Tatar hanları için "hükümdarlar hükümdarı" anlamında kullanılan bir unvan.2. Osmanlı padişahlarına verilen unvan.