Gelir İdaresi Başkanlığı Açıkladı: "Doğum İznindeki Eşin AGİ'sini Baba Alabilir"

Gelir İdaresi Başkanlığı Açıkladı: "Doğum İznindeki Eşin AGİ'sini Baba Alabilir"
17 Eylül 2020

Gelir İdaresi Başkanlığı, doğum sebebiyle 6 ay ücretsiz izne ayrılan eşin “çalışmayan eş” statüsünde değerlendirileceği konusunda görüş verdi.

Gelir İdaresi Başkanlığı, doğum sebebiyle 6 ay ücretsiz izne ayrılan eşin “çalışmayan eş” statüsünde değerlendirilebileceği konusunda görüş verdi. Böylece doğum iznine çıkan eşten dolayı çalışan babalar asgari geçim indirimi alabilecek.

Doğum İznindeki Eş İçin AGİ Alınabilir

Türkiye’de çalışanlar, eş ve çocuklarının durumuna göre asgari geçim indirimi alabiliyor. Alınacak miktar, çocuk sayısı ve eşin çalışıp çalışmadığına göre değişiyor. İstanbul’da yaşayan evli ve bir çocuk sahibi olan vatandaş, Gelir İdaresi Başkanlığı’na kamu personeli olan eşinin doğum iznine ayrıldığını ve AGİ’den faydalanıp faydalanamayacağını sordu. Şirketler veya kişiler, özelge adı altında Gelir İdaresi Başkanlığı’na tereddüt ettiği soruları sorabiliyor. Bu soruların cevapları ise isim verilmeden yanıtlanıyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı Açıkladı: "Doğum İznindeki Eşin AGİ'sini Baba Alabilir"

"Doğum İznindeki Eş Çalışmayan Statüsünde Değerlendirilir"

Sonuç olarak özelgede şu ifadelere yer verildi; “ Doğum sebebiyle ücretsiz izne (aylıksız) ayrılan eşiniz, ücretsiz izinde olduğu süreçte çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eş statüsünde değerlendirilecektir. Eşiniz, 18 yaşını doldurmamış çocuğunuz veya tahsili devam edip 25 yaşını doldurmamış çocuğunuz için “Aile Durumu Bildirimi” ile işvereninize bildirimde bulunmak kaydıyla, asgari geçim indirimden faydalanmanız mümkündür.”

Diğer haberlerimizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Pakize 1. Temiz, lekesiz. 2. Halis, saf.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl