Doğum Desteği ve Doğum Koçunun Görevi Nedir?

Doğum Desteği ve Doğum Koçunun Görevi Nedir?
22 Ocak 2017

Doğum koçu, kadınlara doğum süresinde yardım etmek üzere eğitim almış bir kadındır.

Doğum Desteği ve Doğum Koçunun Görevi Nedir?

Çoğu anne adayları gibi belki de doğum sırasında sizi bekleyen şeyler için hayal kurmaktasınız. Her doğum mükemmel olmasa da, bunu pozitif bir deneyim haline getirmenin yolu fiziksel, duygusal ve bilgisel ihtiyaçlarını karşılayabilecek insanlarla birlikte olmaktır. Bu insanların içinde eşiniz, anneniz veya en iyi arkadaşınız olabilir. Aynı zamanda sizin ve ailenizle birlikte olması için de doğum koçu kiralayabilirsiniz. Doğum koçu, kadınlara doğum süresinde yardım etmek üzere eğitim almış bir kadındır.  

Doğum Koçlarının Görevi Nedir?

Doğum için gerekli olan tüm ihtiyaçlarınızda yanınızda olur. Doğumun fiziksel ve duygusal yönlerinin tümünü anlar ve doğum ilerledikçe size ihtiyacınız olan bilgileri sunar. Teşvik edici ve rahatlatıcı, doğumun sancıları ve rahatsız yönlerini kolaylaştıracak teknikler konusunda da bilgi sahibidir. Bir doğum koçunun eğitim almış bir tıbbi personel olmadığını anlamak önemlidir; ilaç veremez ve tıbbi kararlar alamaz. Doğum ekibinin bir parçasıdır size doğum boyunca ihtiyacınız olan bireysel ilgi ve desteği sunabilir. Bebek doğduktan sonra emzirme konusunda da yardımcı olabilir ve hastaneden ayrıldıktan sonra sizin ve bebeğinizin durumunu görmek için ziyaret edebilir.  

Doğru Doğum Koçunu Bulma

Kendinize zaman kazandırmak için üç aylık dönem içinde arayışlarınıza başlayın. Doğum koçunuzu ararken, bir kişinin sizin için uygun olup olmadığını kararlaştırmak üzere sormanız gereken sorular;

  • Anne ve babaları doğum sırasında destekleme felsefesi nedir?
  • Doğum sırasında size ne tür şeyler konusunda yardımcı olacak?
  • Doğum yapmayı planladığınız hastaneyle pozitif bir iş ilişkisi var mı?
  • Doğumun beklendiği gün yanınızda olabilecek mi?

 

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Maarif Bilgi, kültür.