• gebe.com
  • /
  • Anne Olmak İsteyen Kadınları Olumsuz Etkileyen Dış Gebelik Neden Olur?

Anne Olmak İsteyen Kadınları Olumsuz Etkileyen Dış Gebelik Neden Olur?

Gebelik materyalinin rahim dışında bir yere yerleşmesi sonucu gerçekleşen dış gebeliğin en önemli risk grubunu daha önceden dış gebelik yaşayan kişiler oluşturuyor.

Anne Olmak İsteyen Kadınları Olumsuz Etkileyen Dış Gebelik Neden Olur?

Dış Gebelik Riski Kadınları Tehdit Ediyor

Döllenmiş yumurtanın döl yatağı dışında oluşup gelişmesi anlamına gelen dış gebeliğin en önemli risk grubunda olan kişilerin daha önceden dış gebelik yaşamış kadınlar olduğu ifade ediliyor. Gebelik materyalinin rahim dışında bir yere yerleşmesi ile gerçekleşen dış gebeliğin en çok tüplerde görüldüğü ve bunun anne adayı için hayati risk taşıyabileceği ifade ediliyor. Bu nedenle dış gebelik tanısının en kısa sürede konup gerekli tedavinin yapılması gerektiğinin altı çiziliyor.

Doğum Kontrol Hapı Kullananlarda Risk Daha da Artıyor

Doğum kontrol haplarının dış gebelik oluşma olasılığını artırdığını ifade eden uzmanlar, doğum kontrol haplarının kullanımları ile birlikte gebelik sayısının azalmasına bağlı olarak dış gebelik oluşma ihtimalinin de azaldığını belirtiyorlar. Doğum kontrol hapı kullanan bir kadının hamile kaldığı takdirde dış gebelik yaşama ihtimalinin hap kullanmayan kadınlara oranla daha fazla olduğu belirtiliyor.   Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri İle İlgili Detaylı Bilgi İçin Tıklayın  

Spiral (RIA) Kullananlarda da Risk Fazla

Gebelikten korunmak için Spiral (RIA) kullanan kişilerde de dış gebelik yaşanma olasılığının daha fazla olduğunu ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, söz konusu ihtimalin sigara kullanan kadınlarda da yüksek olduğunu belirtiyorlar.   Dış Gebelik Riski  

Adet Gecikmesi Dış Gebeliği İşaret Edebilir

Dış gebelik sorunu yaşayan hastaların hastanelere genellikle adet gecikmesi şikayeti ile başvurduklarını, bu şikayetlerle beraber vajinal kanama ve karın ağrısı şikayetlerinin de yer aldığı belirtiliyor. Söz konusu şikayetlerle başvuran hastalara uygulanan ultrason muayenesi ve gebelik hormonu testi sonrasında dış gebelik teşhisinin koyulduğu belirtiliyor.

Medikal ya da Cerrahi Müdahale İle Tedavi Edilir

Belirtilen şikayetler doğrultusunda yapılan kontroller sonrasında dış gebelik teşhisi konan hastaların gebeliğin nerede olduğuna bakılması gerektiğini belirten uzmanlar, dış gebelik tedavisinde ilk seçeneğin her zaman medikal olması gerektiğini ifade ediyorlar. Medikal tedavinin başarısız olması durumunda ise, cerrahi tedavinin düşünülmesi gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Bazı Durumlarda Düşük İle Sonuçlanır

Dış gebeliğin bazı durumlarda kendiğinden düşükle sonuçlandığını ifade eden uzmanlar, bu gibi durumlarda herhangi bir müdahalenin gerekmediğini ancak her ihtimale karşı hastanın hastanede gözetim altında tutulması gerektiğini belirtiyorlar.   Dış Gebelik Hakkında Detaylı ilgi İçin Tıklayın 
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Kemal Bilgi ve erdem bakımından olgunluk