Devlet Hastanelerinde Hipnoz Doğum Eğitimleri Başladı!

Devlet Hastanelerinde Hipnoz Doğum Eğitimleri Başladı!
06 Ağustos 2017

Devlet hastanesinde hipnoz doğum eğitimleri başladı! Ankara'daki Dr. Sami Ulus Eğitim ve Araştırma Hastanesi, hypnobirthing metot ile son yıllarda artan sezaryen doğum oranlarını azaltmayı hedefliyor.

Devlet hastanesinde hipnoz doğum eğitimleri başladı! Kamu hastaneleri, anne adaylarını normal doğuma teşvik etmek amacıyla harekete geçmeye başladı. Türkiye’de giderek artan sezaryen doğum oranlarını azaltmak için ilk adımı atan hastane ise DR. Sami Ulus Eğitim ve Araştırma Hastanesi oldu ve anne adayları hipnoz doğum eğitimleriyle normal doğuma hazırlanmaya başladı.   Devlet Hastanelerinde Hipnoz Doğum Eğitimleri Başladı!  

Devlet Hastanesinde Hipnoz Doğum Eğitimleri Başladı!

Anne adaylarının doğum korkusu, sezaryen doğum yöntemine olan talebi arttırıyor. Ancak yapılan çoğu bilimsel araştırma, sezaryen doğumun normal doğuma göre çok daha riskli bir doğum yöntemi olduğunu ortaya koyuyor. Hem anne hem de bebeğin sağlığı için yüksek sezaryen doğum oranlarını azaltmaya çalışan Dr. Sami Ulus Eğitim ve Araştırma Hastanesi, ‘hypnobirthing’ metodu gebe okullarındaki eğitim programlarına ekledi. Böylelikle Türkiye’de ilk defa bir devlet hastanesi, gebe okulunda ‘hypnobirting’ eğitimi vermeye başladı. Dünyada ilk kez Cambridge Düşesi Kate Middleton ile duyulan ve giderek yaygınlaşan hypnobirthing metot, doğum esnasında anne adayının ağrılarının hafiflemesini amaçlayan bir yöntem. Hypnpbirthing yöntemi ile anne adayı doğumunu engelleyen ve doğumda daha çok ağrıya neden olan bilinçaltındaki korkularını, endişelerini psikoterapi yöntemi ile yeniyor.     Devlet Hastanelerinde Hipnoz Doğum Eğitimleri Başladı!  

‘Geri Dönüşler Olumlu’

  Doğumdan önce pek çok annenin ‘sezaryen yapacaksanız geleceğim’ dediğini belirten  hastane yöneticisi Dr. Eyüp Sarı ‘ Anne ve bebek dostu bir hastane olarak, anneleri normal doğuma özendirmek adına elimizden geleni yapıyoruz. Sezaryen doğuma karşı yaptığımız mücadeleden olumlu sonuçlar almaya başladık. Anne adaylarımız gebe okulunda doğumun doğal bir  süreç olduğunu uzman sağlık personellerimiz tarafından öğreniyor ve en güzeli, çevresine de normal doğumun güzelliğini anlatıyor.’ şeklinde açıklama yaptı. Sağlık Hizmetleri genel müdürü Prof. Dr. Nurullah Okumuş ise yaptığı açıklamada ‘ Doğum fizyolojik bir süreçtir, sezaryen ise ameliyattır.’ dedi.   Dr. Sami Ulus Eğitim ve Araştırma Hastanesi gebe okulunda 'hypnobirthing' metot ile doğuma hazırlandığını belirten Aslıhan Tay, gebe okulu ile hamileliğinin 6. ayında tanıştığını ifade etti. Doğum korkusu nedeniyle ilk başta sezaryen doğum istediğini belirten Tay, doktorunun yönlendirmesi sayesinde gebe okuluyla tanıştığını söyledi. ‘Burada tüm korkularımı yendim ve ‘hypnobirthing' yöntemi ile rahatladım.' dedi.   Diğer güncel haberlerimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Hakan 1. Türk, Moğol ve Tatar hanları için "hükümdarlar hükümdarı" anlamında kullanılan bir unvan.2. Osmanlı padişahlarına verilen unvan.