Daha Fazla Emzirme, Daha Fazla IQ Demek

Daha Fazla Emzirme, Daha Fazla IQ Demek
27 Ekim 2016

Bebek emzirmenin, bebekleri daha sağlıklı yaptığını zaten biliyoruz. Fakat araştırmacılar bebek emzirmenin, bebekleri aynı zamanda daha akıllı da yapıyor.

Daha Fazla Emzirme, Daha Fazla IQ Demek

Bebek emzirmenin, bebekleri daha sağlıklı yaptığını zaten biliyoruz. Fakat araştırmacılar bebek emzirmenin, bebekleri aynı zamanda daha akıllı da yapıyor. Uzmanlar, 1982’de Brezilya’da doğan neredeyse 6000 çocuğu incelediler ve bebekliklerindeki emzirilme sürelerine göre sınıflandırdılar. Bu çocuklar 30 yaşına geldiklerinde, bilim adamları; yıllık gelirleri ve eğitim seviyeleri başta olmak üzere çeşitli sorular sorup, daha sonra IQ testine tabi tuttular.     Araştırmalarına göre uzun süre emzirilen çocuklar büyüdüklerinde; sosyal sınıf fark etmeksizin, öğrencilik dönemlerinde rahat ediyorlar ve öğrenim seviyeleri yüksek bireyler oluyorlar. Üstelik uzun süre emzirilme sadece çocukların zekasını geliştirmiyor, aynı zamanda onları, eğitime katılan ve öğrenme hızı yüksek öğrenci yapıyor ve en az 30 yaşına kadar entelektüel seviyelerini arttırıyor.     Yine aynı araştırmaya göre genellikle yüksek eğitime ve yüksek gelire sahip kadınlar, doğumdan bir süre sonra iş hayatlarına geri döndüklerinden, uzun süre emzirme gibi bir olanak ya da davranışları olmuyor. Düşük eğitim ve gelire sahip kadınların bebekleri bu konuda daha şanslı, çünkü istatistiklere göre daha uzun süre emziriliyorlar.     Sonuç itibariyle uzmanlar, uzun süre emzirilen çocukların bilişsel olarak daha iyi geliştiğini ve bundan dolayı emzirmenin mümkün olduğu ölçüde uzun süre devam ettirilmesini şiddetle tavsiye ediyorlar.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.