Çocuğunuza Oyuncak Alırken Dikkatli Olun

Çocuğunuza Oyuncak Alırken Dikkatli Olun
18 Kasım 2016

Diş kaşıyıcısı, çıngırak ya da peluş oyuncak. Bebeğiniz için seçtiğiniz oyuncaklar göründüğü kadar masum ve sevimli olmayabilir.

Çocuğunuza Oyuncak Alırken Dikkatli Olun

Çocuklar çiğnedikleri ve sürekli ağızlarına götürdükleri için diş oyuncaklarını hep “güvenli maddeler içeriyor” olarak algılamışızdır. Fakat tüm oyuncaklar zannettiğimiz gibi zararsız değildir. Uzmanlar, her 10 diş oyuncağından en az 2’sinde metil, etil veya paraben gibi zararlı kimyasalların olduğunu söylemektedir. Özellikle paraben adlı, Avrupa Birliği’nde bebek kozmetik ürünlerinde yasaklanan kimyasal madde, bebeklerde ciddi hormonal bozukluklara neden olabilmektedir.     Ayrıca araştırmamız gösteriyor ki, plastik oyuncaklarda kimyasal bulunma oranı diğer maddelerden yapılma oyuncaklardan daha yüksektir.    

Çocuklarımızı zararlı kimyasal maddelerden korumak, yetişkin olarak bizim en büyük görevimizdir.

Bebek, büyüme aşamasındaysa ve bu maddelere hassas ise daha fazla dikkatli olmamız gerekmektedir. Herhangi bir yarar sağlamayıp sadece zararlı olabilecek "Bisfenol A" maddesi, çocuklar için ileride üreme bozuklukları, göğüs kanseri, obezite ve kalp ritim bozukluklarına neden olabileceğinden, plastik oyuncaklar alınırken son derece araştırmacı olunmalıdır.    

Peki, hangi oyuncaklar güvenli?

Uzmanlar, lastik ve doğa dostu malzemelerden yapılan oyuncakların oldukça güvenli olduğunu söylemekte ve oyuncak üretimi konusunda güvenilir firmaların etiketleri oyuncaklarda yaygınlaşana kadar, ebeveynlerin soğukkanlı olmasını ve oyuncak alırken daha dikkatli olmasını önermektedir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.