Çocuğunuz Size Dava Açabilir Sosyal Medya Paylaşımlarınıza Dikkat!

Çocuğunuz Size Dava Açabilir Sosyal Medya Paylaşımlarınıza Dikkat!
23 Ekim 2016

Fransız yetkililer çocuklarının fotoğraflarını internette yayınlayan anne babalara ilerleyen dönemlerde çocuklarının ‘özel hayatın gizliliği ihlali’ davası açabileceğini duyurdu.

Ebeveynlerin çocuklarının fotoğraflarını sosyal medya hesaplarında paylaşması artık sıklıkla karşılaştığımız bir durum oldu. Peki, sizce ilerde çocuğunuz bugün eğlenerek internete yüklediğiniz fotoğraflar hakkında nasıl tepki verecek?

Bu hassas konuyla ilgili Fransa’dan farklı bir hamle geldi. Fransız yetkililer çocuklarının fotoğraflarını internette yayınlayan anne babalara ilerleyen dönemlerde çocuklarının ‘özel hayatın gizliliği ihlali’ davası açabileceğini duyurdu.   Fransa’da uygulanan sıkı mahremiyet yasalarına göre yetkililer, internet ortamında fotoğrafı yayınlanan çocukların bunları fazla açık bulmaları halinde fotoğrafı internete yükleyen ebeveynlere dava açabileceği konusunda aileleri uyardı.  

Davalar 45 bin avroya kadar para cezası ve bir yıl hapis ile sonuçlanabilir.

Hukuk ve etik uzmanı Eric Delcroix, “Bir kaç yıl içinde çocuklar, küçüklüklerinde aileleri tarafından internete koyulan fotoğrafları yüzünden ebeveynlerini dava edebilir. Belirli dönemlerde çocuklar fotoğraflarının çekilmesinden ya da bu fotoğrafların paylaşılmasından hoşlanmayabiliyor.” dedi.   Özellikle son yıllarda sosyal medyada fotoğraf paylaşımı uygulamalarının yükselişi göz önüne alındığında ailelerin bu fotoğrafları paylaşırken sadece çocuklarına besledikleri sevgiyi ifade etmek istedikleri de tartışılmaz gerçek. Ancak keyifle eklenen fotoğraflar üçüncü kişilerin eline geçtiğinde istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir. Bu gibi olumsuzluklarla karşılaşmamak için çok paylaşılan fotoğrafların herkese görünür olmadığına dikkat edilmelidir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.