Çip Yöntemi ile Gebe Kalma Oranı Arttı!

Çip Yöntemi ile Gebe Kalma Oranı Arttı!
30 Aralık 2016

Bebek sahibi olmak isteyenlere yeni bir umut doğdu. Son 1 yıldır ülkemizde de kullanılan yöntem ile infertiliteden şikayet eden hastalar bebek sahibi olmaya başladı.

Çip Yöntemi ile Gebe Kalma Oranı Arttı!

Prof. Dr. Haşmet Mesut Özsoy, mikroakışkan çip yöntemi ile gebe kalma oranının 1 buçuk kat arttığını belirtti. Amerika’daki Harvard Üniversitesi’nde bir Türk hekim tarafından geliştirilen ve tüm dünyada kabul gören mikroakışkan çip yönteminde, ileri hareketli sperm hücrelerinden sağlam DNA’ya sahip olanlar belirleniyor. Buna ek olarak tedavide kullanılıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Haşmet Mesut Özsoy, bugüne kadar kullanılan aşılama tedavisinde yüzde 10 – 15 tüp bebek yönteminde ise 35 – 40 oranında gebelik şansının bulunduğunu ifade etti. Özsoy, “Mikroakışkan çip yöntemi ile bu oran aşılamada yüzde 20 – 25, tüp bebekte ise yüzde 60’a varan bir oranda arttı. Spermin yumurtayı dölleme kapasitesini artıran bu yöntemde embriyonun rahim duvarına tutunması da artıyor, gebeliğin devamında da daha sağlıklı bir süreç elde ediliyor.” diye konuştu.

“Şikayet eden hastalar bebek sahibi olmaya başladı”

Bu yöntemde daha önce tüp bebek ve aşılama tedavilerini deneyen ve başarısız olan çiftlerde başarılı sonuçlar elde edilebileceğini kaydeden Özsoy şu bilgileri ekledi: “Teknoloji ve bilimsel araştırmaların getirisi olarak Mikroakışkan Çip Yöntemi gebelikte yeni bir adım olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’de ve diğer ülkelerde yapılan tedavilerde bu yöntem önemli bir yer tutmaya başladı. Son 1 yıldır ülkemizde de kullanılan yöntem ile infertiliteden şikayet eden hastalar bebek sahibi olmaya başladı. 2017 yılında bu konuyla ilgili hem bilimsel hem de gebelik oranlarını artırmak için Çip Bebek Klinikleri açılması için ön ayak olacağız. Bu kliniklerde Embriyologlara verilecek eğitimler ile birlikte gebelik takibi, tüp bebek ve aşılama yöntemini anlatacağız; canlı bebek oranlarını da istatistiksel olarak artırılması için çalışacağız. Bu konudaki bilgi ve deneyimlerimiz ile komşu ülkelere hem bilimsel hem de sağlık politikaları alanında katkı sağlayacağız.”

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.