Cildinizi Koruyun

Cildinizi Koruyun
18 Nisan 2016

Cildin yaşlanması değişik biçimlerde görülebilir. Yaşlanma şekillerini bildiğimiz zaman, nasıl daha yavaş yaşlanabileceğimizi de anlarız.

Cildinizi Koruyun

Cilt yaşlanmasının sebepleri ve tedavileri farklıdır, değişik biçimlerde ortaya çıkabilir. Cilt tipi hakkında yeterli bilgi edinildiğinde cildi gençleştirmek son derece mümkün!

Cildin yapısal düzeninde değişikliler

Yapısal düzenle kastedilen genelde ciltteki lekelenmeler (yaşlılık lekeleri), kılcal damarlarda artış, pullanma veya kabuklanma, derinin yer yer daha incelmesidir. Bu düzen değişimlerinin asıl nedeni güneşin etkisidir. Açık havada bulunma, güneş kremi kullanmama, solaryum, alkol kullanımı ve sigara bu tür problemleri arttırır. Bu yan faktörler ne kadar az olursa, yaşlanma esnasında cildin yapısal karakteri o kadar düzenli olur ve cilt gençleşir. Güneş kremini düzenli bir şekilde kullanmayı alışkanlık haline getirin.

Ciltteki kırışıklıklar

Cilt kırışıklıkları, zaman içinde mimik kaslarının devamlı kullanılması sonucunda ortaya çıkar. Bu kırışıklıklar başlangıçta sadece hareket esnasında ortaya çıkarken, zaman içinde kalıcı kırışıklıklara dönüşebilir. Ayrıca, sigara kullanımı, özellikle ağız çevresinde ince ve dudağa dik kırışıklıklar oluşturmaya başlar. Mimik hareketlerine bağlı kırışıklıkları önlemek çok kolaydır ve uygun tedavi yöntemi botoks uygulamalarıdır. Sigara çizgileri ise, fraksiyone lazer, fraksiyone radiofrekans veya dermopenler ile tedavi edilmeye çalışılabilir.

Cildin yağ dokusunu kaybetmesi

Yaşlanan yüzün en önemli problemlerinden birisi de yüzün deflasyonu dediğimiz özellikle yanak bölgesindeki yağ dokusunun kaybolup içeri doğru çökmesidir. Bu yaşın ilerlemesi ve alttaki iskelet yapıdaki değişikliklere bağlı olduğu gibi, kilo kayıpları, aşırı kardio tarzı spor, yeterli sıvı alınmaması gibi durumlara da bağlı olabilir. Genetik olarak iskelet sisteminin değişikliklerine bağlı görülecek çökmeyi önlemenin bir yolu yoktur. Ancak, diğer yandan doktor gözetiminde kullanılan kalsiyum ve D vitamini hapları, aşırı kilo kaybından kaçınmak, suyu yeterli miktarda almak bu yaşlanma şeklini yavaşlatabilir. Eğer yüzde deflasyon ortaya çıktıysa uygun tedavi yöntemiyle iyileştirilebilir.

Cilt sarkması

Cilt sarkması yaşa bağlı meydana gelir. Her bireyde farklı miktarda görülür. Sarkmanın nedeni yer çekimidir ve önlenebilecek bir sebep değildir. Diğer yandan cildi daha ince olan kişilerde sarkma daha az görülür. Sarkmanın tedavisi gerdirme yöntemidir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl