Çalışmayan Anneler Doğum Parası Alabilir mi?

Çalışmayan Anneler Doğum Parası Alabilir mi?
24 Kasım 2017

Çalışmayan anneler devletten doğum parası almak için neler yapması gerekir?

Çalışmayan Anneye Doğum Yardımı

Türkiye'nin genç nüfus yapısını koruması ve doğurganlık hızının artması amacıyla 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren yasalaşan kanunla çalışan çalışmayan doğum yapan tüm annelere doğum yardımı ödemesi yapılıyor. Mayıs 2015 tarihinden itibaren doğum yapan tüm anneler doğum parası ödemelerinden şartsız olarak yararlanıyor. Çalışmayan anneler doğum parasını nereden ve nasıl alır? Çalışmayan anneler doğum yardımı alabilmek için öncelikle başvuru yapmaları gerekiyor. Doğum yardımı başvurusunu anne şahsen yapabileceği gibi eşi de anne adına başvuruda bulunabiliyor. Başvurunun yapılmasından sonra para annenin adına PTT'ye yatıyor. Peki, çalışmayan anneler doğum sonrasında hangi yardımları alabiliyor? 2020'de doğum parası nasıl alınır? Ev hanımı ve çalışmayan annelere devlet desteği ile ilgili ayrıntılar...

Çalışmayan Anneler Doğum Parası Başvurusu Yapma

Doğum yardımı almak isteyen çalışmayan annenin öncelikle doğum yardımı başvuru dilekçesi ile şahsen ya da kargo ile başvuruda bulunması gerekiyor. Doğum parası başvurusunu anne kendisi yapabilecek durumda değilse, söz konusu başvuru eşi tarafından da yapılabiliyor. Başvuru eş tarafından yapılacaksa, anne ve bebeğin kimliklerinin başvuru sırasında yanında olması gerekiyor.

Doğum Parası Başvurusu Nereye - Nasıl Yapılır?

Doğum parası başvurusunu ilde ikamet eden ev hanımı anneler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğüne, Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine, ilçelerde yaşayan anneler ise, Kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapabiliyorlar. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşı anneler ise, bulundukları yerdeki Türkiye Konsolosluklarına - Büyükelçiliklere başvuruda bulunabiliyorlar. 

 Çalışmayan Anneler Doğum Parası Alabilir mi?  

Doğum Yardımı Almak İçin Yapılması Gerekenler

Doğum yardımı almak isteyen anneler başvuru yapmak için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesini doldurmalıdır. Doğum yardımı başvuru dilekçesini tam bir şekilde dolduran anneler başvurularını Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ya da yurt dışında yaşayan vatandaşlar Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla gerçekleştirebilirler. Başvurular şahsen, iadeli ve taahhütlü posta ya da kargo yoluyla yapılabilir.

Çalışmayan Ev Hanımı Anneler Hangi Devlet Yardımlarından Yararlanır?

Çalışmayan ev hanımı annelerin şu an için yararlanabilecekleri iki farklı devlet yardımı bulunmaktadır. Birincisi devletin doğum yapan tüm annelere tanımış olduğu doğum yardımı, ikincisi ise, süt parasıdır (emzirme ödeneği). Tıpkı doğum yardımında olduğu gibi doğum yapan kadının emzirme ödeneğinden (süt parası) yararlanabilmesi için herhangi bir işte çalışıyor olmaları gerekmiyor. Annelerin bu haktan yararlanabilmeleri için eşlerin sigortalı ya da BAĞ-KUR'lu olması ve son 1 yıl içerisinde en az 120 gün sigorta veya bağ-kur priminin yatmış olması gerekiyor.  

Emzirme Ödeneği - Süt Parası Alma Şartı ve detaylar için tıklayın...   

Çalışmayan Anneler Doğum Parası Alabilir mi?  

Çalışmayan Anneye Doğum Parası Kaç Lira Ödenir?

Devlet tarafından doğum yapan tüm annelere şartsız olarak verilen doğum parası miktarı bebek sayısına göre ödenmektedir. Buna göre; 2017 yılı için bebeğin doğumunun 15 Mayıs 2015'ten sonra ve canlı doğması şartı aranır. Belirtilen tarihten önce doğan çocuklar için doğum yardımı verilmez. Ancak ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, başka bir değişle yenidoğan bebeğin kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15/05/2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da dahil edilir. Yani yenidoğan bebek ailenin kaçıncı çocuğu ise ona göre para alır. Buna göre;

- 1. Çocuk için: 300 TL

- 2. Çocuk için: 400 TL

- 3. ve sonrasında doğan çocuklar için ise, 600 TL doğum yardımı ödenmektedir.

İkiz bebek doğum yapan anneler için 700 TL, üçüz doğum yapan anneler için ise, bin 300 TL (1.300 lira) doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır. 

Doğum Parası Başvurusu ve Ödemesi İle İlgili Nereden Bilgi Alabilirim?

Çalışmayan anneler doğum yardımı ve doğum parası ödemeleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Sosyal Yardım Hattı Alo 144 ya da Alo 183 numaralı telefonları arayarak bilgi alabilirler. Ya da e-devlet üzerinden başvuru durumunu kontrol edebilirler.

Doğum Yardımı Parası Kime ve Hangi Hesaba Yatar?

Başvuru yapılmasından sonra ödenecek yardım parası banka hesabına değil annenin şahsına yapılır. Bu para direk annenin adı ve soyadı üzerine yatar ve sadece anne çekebilir. Geçtiğimiz aylarda yapılan yeni düzenlemeyle anne adına yatan doğum yardımı tutarı artık  PTT şubelerinden çekilecek. Anneler paranın yatıp yatmadığını e-devlet kapısı uygulaması üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilecekler.   

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.