• gebe.com
  • /
  • Bozuk Gen Bebek Daha Karnında İken Değiştirildi

Bozuk Gen Bebek Daha Karnında İken Değiştirildi

Amerika'nın Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesinde anne babadan gelen ve kalıtsal hastalıklara neden olan bozuk gen bebek henüz anne karnında iken değiştirildi.

Bozuk Gen Bebek Daha Karnında İken Değiştirildi

Bozuk Gen Bebek Daha Anne Karnında İken Değştirildi

Amerikalı, Güney Koreli ve Çinli bilim insanları tarafından Bozuk gen bebek daha karnında iken değiştirildi. Amerika'nın Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesinde gerçekleştirilen uygulama ile bebeği aileden aldığı kalıtsal hastalıklar düzeltildi. Tıp litaritürüne giren uygulamanın daha önce pek çok kez denendiği  ancak yüzde yüzlük sonuca ilk defa Oregon Üniversitesi bilim insanları tarafından ulaşıldığı belirtildi. Yapılan çalışma sonucuna bebeğe geçen kalıtsal hastalıkların daha bebek doğmadan silinebileceği ifade edildi.  

Bebek Daha Doğmadan Kötü Genler Silinecek

Bilim insanlarının kısa bir süre önce geliştirdiği yöntemle bebekte var olan yani ailesinden aldığı ve büyüdüğünde hastalığa neden olabilecek kalıtsal genler düzeltilecek. (mesela ani ölümlere neden olan kalp krizini tetikleyen gen) Embriyo üzerinde yapılacak gen değişikliği sayesinde bilim dünyasında ilk defa kalıtsal hastalıkların bebeğe miras olarak geçmesinin durdurulduğu ifade edildi. Bu yöntemin yaygınlaşmanın, gen oynama maliyetinin düşmesiyle olacağının da altı çiziliyor.   bozuk gen anne karnında iken düzelecek

Bebeğin Geni Nasıl Değiştiriliyor?

Kısa bir süre önce Amerika'nın Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesinde geliştirilen bebeğin daha anne karnındayken değiştirilmesi yönteminin şu şekilde gerçekleştirildiği belirtildi. Bebekte bulunan hatalı gen alındıktan sonra embriyonun (bebeğin) kendi onarım sistemi, dizilimi sağlıklı olanla değiştiriyor. Aslında gen değiştirme yönteminde bilim insanları gen ile doğrudan bir değiştirme işlemine girmiyor. Bunun yerine embriyoda bulunan hatalı genin alınmasıyla bebek yeni ve temiz gen dizilimini kendi kendine yapıyor. Söz konusu tekniğin bebeklerde genetik değişikliğinde kullanıp kullanılmayacağı henüz kesinlik kazanmamasından dolayı uygulamanın henüz İngiltere ve ABD’de yasal olmadığı belirtildi.   Bozuk gen bebek daha karnında iken değiştirildi  

Tartışmalara Neden Oldu

Bebeğin anne karnında iken geninin değiştirilmesi konusunun Journal Nature dergisinde yayımlanmasından sonra, "Tasarım Bebek" tartışmalarına neden olduğu belirtildi. Bebeğin geninin değiştirilmesi ilgili pek çok kişinin ileride anne ve babaların istedikleri doğrultusunda şekillenebileceği, bu nedenle de belki de  bebek siparişi vermelerine neden olabileceğini öne sürdükleri belirtildi.

Etik Değil Tartışması Başladı

Bebeğin geninde değişiklik yapılmasının pek çok ülkede yasak olması yanında, böyle bir gelişmenin insan nesli için tehlikeli olduğu öne sürüldü. Yapılan bazı iddialara göre, uygulamanın yasallaşması durumunda insanların sipariş bebekler verebilecekleri öne sürüldü. Bu yöntemle bebeklerin kişisel özellikleri olan; göz renkleri, boyu ve kilosuna kadar değişikliğe neden olabileceği ifade edildi.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Pakize 1. Temiz, lekesiz. 2. Halis, saf.
Erkek Bebek İsimleri
Hakan 1. Türk, Moğol ve Tatar hanları için "hükümdarlar hükümdarı" anlamında kullanılan bir unvan.2. Osmanlı padişahlarına verilen unvan.