Bitiş Tarihi İkilemi

Bitiş Tarihi İkilemi
30 Kasım 2017

Gebeliğim ne zaman bitecek, en heyecan dolu sorulardandır. Unutmamalısınız ki bu soruyu sadece bebeğiniz cevaplayabilir.

Bitiş Tarihi İkilemi

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz zamandan itibaren geri sayım başlar. “Ne zaman biter?” sorusu basit bir soru gibi gözükse de bu soruyu sadece bebeğiniz cevaplayabilir.     Önceki kadın jenerasyonları için doğumun olacağı zaman hiç bilinmezken artık doğum tarihi tahmin edilebiliyor. Fakat bu durumun dezavantajları da var. Ne yazık ki doğum yapacağı tarih belirlenen kadınlar, kesinlikle o gün doğum yapmaları gerekliymiş gibi hissediyorlar ve üzerlerinde bir baskı oluşuyor. Oysaki bebeğin bir tarihi olmaz. Hamile kadınların %10’undan azı için bir sürpriz gerçekleşmez ve belirlenen tarihte doğum gerçekleşir. Peki, hamile kadınların diğer %90’ı için bu tarih ne anlama geliyor?

Numaraların oyunu

Çoğu sağlıkçı hamileliğin bitiş tarihinin belirlenmesinde ultrasonu kullanır, fakat teknoloji bu konuda yetersiz kalabilir. Ultrasonla tarih tespitinde; teknisyenin becerisi, ultrasonun zamanlaması ve bebeğin boyutu önemlidir. Gebeliğin 13. haftasına kadar bebekler aynı oranda büyür. Ancak gebelik ilerledikçe ceninin annenin karnındaki gelişim zamanı farklılaşır. Bu yüzden, sağlıkçılar ultrasonda bebeklere bakarken hamilelik süresini yeniden değerlendirirler. Yani zaman geçtikçe bitiş tarihi daha az doğru hale gelir.     Aslında son periyodik döneminizin zamanını bilirseniz, hamilelik bitiş tarihinin belirlemesi için ultrasona ihtiyacınız olmaz ve Naegele kuralına göre hesaplama yapmayı deneyebilirsiniz. Bebeklerin yaklaşık 280 günlük bir anne karnı süreci vardır. Son periyodik döneminizin ilk gününden itibaren 1 yıl ekleyin, eklediğinizden 3 ay geriye gidin ve gittiğiniz aya da 7 gün ekleyin. Doğumunuz tahmini bugün civarında gerçekleşecektir. “Tahmini” kelimesini sakın unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ve olgunlaşması onun kendi programına göre gerçekleşir. Sizin bu konuda emin olabileceğiniz tek şey normal şartlarda doğumun bu tarihten 2 hafta önce ya da sonra olabileceğidir.

Doğum için beklemek

Kadınların çoğu hamileliğin bitiş gününü heyecanla beklerler. Bebek o gün gelmediğinde kadınların içine düştüğü psikolojik durum bebeği, doğumunun başlaması için tetikleyebilir, böylece bebeğin daha erken doğumuna sebep olabilir. Bebeklerde nefes almakta zorluk ve emzirme gibi durumlarla karşılaşıldığı için de hastanede daha uzun süre kalmaları gerekebilir. Araştırmalara göre bu şekilde olan doğumlar, çoğunlukla ilk kez anne olanlarda görülür ve sezaryen yaptırmaları olasılığı normal doğum yapmaları olasılığından iki kat fazladır.     Bu sebeple bütün bunları boş verip bebeğinize kendi doğum zamanını seçme özgürlüğü vermelisiniz. O gerçekten hayata başlamaya hazır olduğunda rahmin dışına gelecektir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Cahide Çok çalışan, çaba gösteren kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Vacip Yapılması gerekli olan.