Bebeklerin Hayatını Kanıyla Kurtaran Adam

Bebeklerin Hayatını Kanıyla Kurtaran Adam
27 Şubat 2017

Bağış yapmak çok önemlidir. Kaderin bir cilvesi, kendi kızının da virüsü taşımasıydı. Böylelikle kendi torununun hayatını da kurtarmış oldu.

Bebeklerin Hayatını Kanıyla Kurtaran Adam

Bağış yapmak çok önemlidir. Kaderin bir cilvesi, kendi kızının da virüsü taşımasıydı. Böylelikle kendi torununun hayatını da kurtarmış oldu. Bebeklerin Hayatını Kanıyla Kurtaran Adam Bu yazımızda sizlere yüzümüzü gülümseten, umut dolu ve mutluluk dolu bir hikayeden bahsedeceğiz. James Harrison, 78 yaşında bir Avustralyalı. Kendisi James Harrison’un yanı sıra altın kollu adam olarak biliniyor. Avustralya’da yaşlılığının keyfini kızı ve torunuyla birlikte sürdüğü normal bir hayatı vardır. Bazı insanlar onun bir kahraman olduğunu düşünmeyebilir fakat kanındaki özel bileşenler sayesinde milyonlarca kişi daha hayattadır. Bu inanılmaz hikayenin daha fazlasını bizimle birlikte öğrenmeye ne dersiniz?

Hayatın garip tesadüfleri

James Harrison henüz 14 yaşındayken, ölümün kıyısına getiren bir şey yaşadı. Bir kazanın ardından, doktorlar akciğerlerinden birini almak zorunda kaldı. Haftalarca yoğun bakımda kaldı ve birçok kan nakli yapıldı. Ardından annesi, James’i hayatta tutmak için yaklaşık 13 litre kan kullanıldığını anlattı. Hayatında hiç görmediği insanların gönüllü olarak bağışladığı kanların hayatını kurtarması sonucunda oldukça etkilenen genç James, 18 yaşına geldiğinde yapacağı ilk şeyin kan bağışı olacağına karar verdi. Fakat düşüneceği son şey, kan bağışı yapmasının hemen ardından hastane tarafından aranıp hemen hastaneye gelmesinin isteneceğiydi.

James Harrison’ın kanı milyonlarca bebeğin umut kaynağı

1960’lı yılların ortalarında, Avustralya’daki düşük yapma oranı ve yeni doğan ölümü oldukça yüksekti. Birçok kadın düşük yapmakta ve bebeklerini kaybetmekteydi. Ne yazık ki bunun sebebinin ne olduğunu kimse bilmiyordu. Diğer vakalarda, çocuklar ciddi sorunlarla doğmakta ve yalnızca birkaç gün yaşayabilmekteydi. Peki, buna sebep olan neydi?

Sebebi Rhesus hastalığıydı

Eğer daha önce hiç duymadıysanız, kısaca tanımlamak gerekirse; annenin bağışıklık sisteminin doğmamış cenin hücrelerini düşman olarak algılaması ve vücudunu korumak için bunlara saldırmasına neden olan bir hastalıktır. Sonuç olarak düşük yapmaya ve de ciddi sakatlıklara neden olmaktadır. Bunun nedeni gebe kadınların kanında Rhesus negatif (Rh-) faktörü bulunabilmesiydi. Bu durum babanın çocuğa Rhesus pozitif faktörü geçirebilme ihtimali ile daha kötü bir hal alabilmekteydi.

Rhesus hastalığı bebek için ölümcüldür ve annenin psikolojisi için çok zararlıdır. Öyle ki kendi vücudundaki antikorlar cenine saldırmıştır. Neyse ki, James Harrison sayesinde bu durum radikal bir şekilde değişmiştir.

İlk kan bağışının ardından doktorlar James’in çok özel biri olduğunu fark ettiler. Kanında bu bağışıklık hastalığıyla mücadele edecek türde antikorlar bulunmaktaydı. James’in kanı sayesinde, Rhesus negatif faktörü taşıyan kadınların, gebelik sırasında antikor üretmelerini engelleyen “Anti-D” adında bir aşı sentezlenmiştir. Avustralyalı kadınların %17’sinden fazlası bu faktörü taşır. Bu nedenle James Harrison’ın kanı günümüzde hayati öneme sahiptir.

James Harrison’ın kanındaki hediye

Bebeklerin Hayatını Kanıyla Kurtaran Adam James’in kanı milyonlarca bebeğin hayatını kurtarmıştır. İki milyon bebek hiçbir sorun olmadan dünyaya gelmiş ve normal bir hayat sürmektedir. Asıl inanılmaz olan durum ise, her ne kadar James bu çocukların hepsine yardımcı olmaktan memnun olsa da, kendisi için en tatmin edici olan duygunun kendi torununun hayatını kurtarmak olduğunu inkar etmemektedir. Hayatın garip bir tesadüfü olarak, kendi kızı da Rhesus negatif faktörü taşıyıcısıdır. Bu nedenle torunu dedesine minnet duymak için her türlü sebebe sahiptir. James Harrison'ın neden bu antikora sahip olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Genetik mi? Kader mi? Uzmanlara göre, bunun sebebi 14 yaşında geçirdiği kazayı uzanmaktadır. Aldığı tedavi ve nakledilen litrelerce kan vücudunun bu antikoru üretmesini sağlamıştır. Fakat doktorlar yine de emin değildir. Her ne kadar iğnelerden korksa da ve de her kan bağışında başka yöne bakmak zorunda kalsa da, James'in yaptığı iş takdire şayan. Şimdi merak ediyor olabilirsiniz, "James aramızda olmadığında ne olacak peki?" Doktorlara göre, bu antikoru içeren daha birçok insan vardır. Yalnızca aynı karakteristiklere sahip, "altın kol" sahibi ve hayatın kaynağını farkında olmadan taşıyan başka bir bağışçının gelmesi lazımdır. İnanılmaz bir durum, değil mi?Bağış yapmak çok önemlidir. Kaderin bir cilvesi, kendi kızının da virüsü taşımasıydı. Böylelikle kendi torununun hayatını da kurtarmış oldu.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.