Bebekler Daha Anne Karnındayken Yüzleri Tanıyor!

Bebekler Daha Anne Karnındayken Yüzleri Tanıyor!
12 Haziran 2017

İngiltere'deki Lancester Üniversitesi'nde bebeklerin görme gelişmesinin incelenmesi için yapılan araştırmada, bebeklerin anne karnındayken yüzleri tanıdığı belirlendi.

İngiliz bilim insanları yaptıkları araştırmayla, bebeklerin daha anne karnındayken yüzleri tanımaya başladıklarını ortaya koydu. İngiltere'de bulunan Lancester Üniversitesi'nde çalışan psikoloji bölümü öğretim üyesi psikolog Profesör Vincent Reid tarafından yönetilen araştırmada anne karnındaki bebekler 4D taramasıyla incelendi. Bebeklerin görme sisteminin nasıl geliştiğinin incelendiği araştırmada en az 6 aylık gebe olan anne adaylarının rahimlerine şekli yüze benzeyen ve başka şekillerdeki ışıklar tutulduğu belirtildi. Araştırma sonucuna göre, bebeklerin 6’ncı aydan sonra anne karnında görme tepkileri verdiği ortaya çıktı.

Anne Karnındaki Bebekler 4D Tarama İle İncelendi

İngiltere'de bebeklerin görme sistemlerinin nasıl geliştiğinin incelendiği araştırmada ilginç sonuçlar ortaya çıktı. 4D taramayla yapıldığı belirtilen araştırmada en az 6 aylık hamile olan anne adaylarının rahimlerin insan yüzüne ve başka şekillere benzeyen ışıkların tutulduğu belirtildi. Araştırma sonunda 24 haftalık bebeklerin ana rahminde başlarını çevirecek alan bulamamalarından dolayı, ışığa olan tepkileri tam olarak belirlenemediği ifade edildi. Bununla birlikte, 24 haftadan büyük olan bebeklerin alanlarının daha geniş olması nedeniyle, ışığa olan tepkilerinin daha net gözlemlendiği belirtildi.   Bebekler Daha Anne Karnındayken Yüzleri Tanıyor!  

Bebekler Anne Karnındayken Yüzleri Tanıyor

Bebeklerin anne karnında iken sadece ses ve titreşimlerden değil, ışık yansımalarından da insan yüzlerini tanıdıkları belirlendi. 34 haftalık bebekler üzerinde hamilerin rahimlerine tutulan ışığa tepki verdikleri ifade edilirken, bebeklerin annenin rahmindeki duvarda gördükleri yüze benzeyen şeylere başlarını çevirdikleri, ancak tutulan başka şekillerdeki ışığa duyarsız kaldıklarının ortaya çıktığı ifade edildi.   Bebekler Daha Anne Karnındayken Yüzleri Tanıyor!       Araştırmayı yapan ekibin başında olan Profesör Reid, fetüslerin de henüz bulanık görseler de göz ve ağız gibi yüz şekillerine benzeyen şekillere duyarlı olduklarını belirtti. Uzmanlar bebeklerin doğumlarından sonra da yüz şekline benzeyen ışık parçalarına bakmayı tercih ettiğini belirtiyor. Araştırmayla gözlerin gelişimi için anne karnının sık sık ışık almasının da hayati önem taşıdığı da belirlenmiş oldu.    

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Rabbani 1. Tanrı´yla ilgili, Tanrısal. 2. Kendini olanca gücüyle Tanrı’ya veren.