Bebeklerde Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Bebeklerde Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları
18 Nisan 2017

Bebeklerde üst solunum yolu enfeksiyonu sanılanın aksine üşütmeyle alakalı bir durum değildir. Çeşitli mikrop ve bakteriler bu hastalıklara sebep olur.

Bebeklerde üst solunum yolu enfeksiyonu sanılanın aksine üşütmeyle alakalı bir durum değildir. Çeşitli mikrop ve bakteriler bu hastalıklara sebep olur ve genellikle 6. aydan sonra görülür. Bu gibi rahatsızlıklarda anneler çok dikkatli olmalı. Aksi halde daha ciddi problemlerle karşılaşılabilir; hastalık ilerlerse akciğerlere inebilir ve zatürreye çevirebilir. Dolayısıyla en kısa sürede bir hekime başvurulmalıdır.

Üst Solunum Yolu Nedir?

Üst solunum denilince akla gelmesi gereken ilk yerler; burun, gırtlak, sinüsler ve yutaktır. Üst solunum yolları aynı zamanda kulak ve alt solunum yolları ile bağlantılıdır. Nezle, grip, farenjit, larenjit ve sünizit üst solunum yolu enfeksiyonu kapsamındadır.  

Bebeklerde Üst Solunum Yolu Enfeksiyonunun Belirtileri

Bebekler ve çocuklarda virüs alındıktan sonra 1-3 gün içerisinde hastalık başlar ve yaklaşık olarak 1 hafta kadar sürer. Bazı durumlarda ise daha ağır ve daha uzun geçebilmektedir. Bebekler üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanmışsa belli başlı bazı belirtiler gösterir. Bu belirtiler arasında; hafif ateş, ishal veya kabızlık, burun tıkanıklığı ilk sıralardadır. Bununla beraber bebek keyifsiz ve huzursuzdur. Uyku problemleri yaşar ve ağlama nöbetleri geçirebilir. 

Bebeklerde Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Bebeğinizde bu belirtileri görüyorsanız zaman kaybetmeden doktora başvurmalısınız. Doktorunuz bebeğinizi muayene ettikten sonra en uygun tedavi şeklini belirleyecektir. Doktorunuz önermediği sürece antibiyotik kullanmamalısınız. Ateş ve burun tıkanıklığı için vereceği ilaçlar en geç birkaç gün içinde bebeğinizin rahatlamasını sağlayacaktır.    

Evdeki Destekleyici Tedavi Önerileri

En önemli koruma faktörü, ellerin sıklıkla yıkanmasıdır. Böylelikle hastalığın bulaşma olasılığı ortadan kaldırılır. Bebeğinizin odasını sık sık havalandırmalı ve temiz ortamda dinlendirmelisiniz. Bol bol sıvı almasına özen göstermelisiniz. Ev ortamında ve kapalı hiçbir alanda sigara içilmemelidir. Hastalığın olduğu kişi bebek değil de evdeki başka bir aile üyesiyse en kısa sürede tedavi edilmelidir. Aksi takdirde evdeki bireylere bulaşma olasılığı çok yüksektir. 

Bakmanızda fayda var: http://www.gebe.com/pnomoni-nedir/  

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.