Bebeğime Pudra Kullanmam Ona Zarar Verir mi?

Bebeğime Pudra Kullanmam Ona Zarar Verir mi?
25 Ağustos 2017

Bebeklerde pudra kullanmak zararlı mı sorusu, son dönemlerde çıkan haberler nedeniyle annelerin en çok merak ettiği sorular arasında yer alıyor.

Bebeklerde Pudra Kullanmak

Bebeklerde pudra kullanmak zararlı mı sorusu, son dönemlerde çıkan haberler nedeniyle annelerin en çok merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Uzmanlar, yenidoğan bebeklerde en çok karşılaşılan sorunlardan biri olan pişik için pudra kullanımının yanlış olduğunu ifade ediyor. Her 3 bebekten birinde görülen pişiğin oluşmasının temel nedeni, cildin tahriş olmasıdır. Söz konusu durumlarda pudra kullanmanın pişiği daha da arttırdığı belirtiliyor.

Pudra Pişiği Artırıyor

Pişik şikâyetinin her üç yenidoğan bebekten birinde görüldüğünü ifade eden uzmanlar pişiğin, bebeğin cildinde oluşan tahriş nedeniyle meydana geldiğini ve bebeğin bezinin uzun süre değiştirilmemesinin pişiği tetiklediğini ifade ediyor. Pudra kullanımının pişik vakalarını arttırdığına dikkat çekilirken, bebek pudralarının suyu çekme özelliğinin olması, ciltteki nemi de hapsetmesine neden oluyor.

Bebeğime Pudra Kullanmam Ona Zarar Verir mi?

Pişik Sorununda Bir Uzmana Danışın

Bebek sahibi olan anneler, bebeklerinde pişik oluşması durumda bir uzmana danışırsa, sorun daha sağlıklı bir şekilde çözülür. Yenidoğan bebeklerde pişik konusunda anne-babalara önemli görevler düştüğünü belirten uzmanlar, bebeğin bezinin saatte bir kontrol edilmesini ve ıslaklık hissedildiği durumlarda zaman kaybetmeden hemen değiştirilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar. Bezi değiştirirken bebeğin altının iyice kuru olduğundan emin olunması gerektiği de önemli olan diğer konular arasında yer alıyor.  

Pişiklerin Önlenmesinde Hayat Kurtaran 6 İpucu    

Bebeklere Pudra Kullanmayın

Bebeklerde yaşanan pişik sorununu daha da arttırdığı belirtilen bebek pudrasının, bebek bakımında kullanılmasının şart olmadığını ifade uzmanlar, pişik sorununu önlemede bebeğin poposunun yıkanmasının yeterli olduğunu belirtiyorlar. Bebeğin bez değişiminde altının yıkanması dışında hiçbir bakım ürünün kullanılmasına gerek olmadığı belirtilirken, pudranın çeşitli zararından dolayı kullanılmaması gerektiği uyarılarında bulunuluyor.

Bebeğime Pudra Kullanmam Ona Zarar Verir mi?  

Mısır Nişastasından Pudra Yapabilirsiniz

Bebek bakımında pudra kullanmanın şart olmadığına dikkat çeken uzmanlar, annelerin illa pudra kullanmalarının gerektiği durumlarda mısır nişastası ve doğal yağlardan pudra yapabileceklerini belirtiyorlar. Ancak yapılacak olan bu pudranın da bebeğin cildine direkt olarak sürülmemesini, hazırlanan pudranın önce bir pamuğa dökülüp, bütün partikülleri gittikten sonra bebeğin cildine sürülmesini tavsiye ediyorlar.  

 Bebeğiniz İçin Evde Hazırlayabileceğiniz Pratik ve Doğal Pişik Kremi Tarifi  

Bebeğime Pudra Kullanmam Ona Zarar Verir mi?

Pudra Ciddi Enfeksiyonlara Neden Olabiliyor

Bebeklerde pudra kullanımı konusunu değerlendiren çocuk sağlığı uzmanları, pudranın döküldüğü zaman etrafa yayılan toz parçacıklarının akciğere girip orada enfeksiyon oluşturma riskinin olduğunu belirtiyor. Genellikle bebeklerde oluşan isiliklerde boyuna sürülen pudradan çıkan toz parçalarının hava yoluyla beraber bebeğin akciğerine yapışarak ciddi enfeksiyonlara neden olabileceği ifade ediliyor.

Bebeklerde Kullanılacak Her Ürüne Dikkat Edilmeli

Doğumlarından itibaren çok hassas bir yapıya sahip olmaları nedeniyle, bebekler için kullanılacak her ürünün içeriğine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, içerisinde organik olmayan sentetik boya ve koku bulunan ürünlerin satın alınmaması öneriyor. Siz de içerisinde sülfat, paraben, talk, alkol ve glisol içeren ürünleri kullanmamaya dikkat etmelisiniz. 

Ünlü Bebek Pudrası Markasında Kanserojen Madde Tespit Edildi!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.