Bebeklerde Omurilik Hastalıklarını Önlemek İçin Bunları Yapın!

Bebeklerde Omurilik Hastalıklarını Önlemek İçin Bunları Yapın!
10 Mart 2017

Darbeye bağlı kafa travmalarına sıklıkla maruz kalan bebeklerde çoğu zaman önemsenmeyecek bu darbeler kimi zaman telafisi oldukça güç komplikasyonlara dönüşebiliyor.

Bebekler ve oyun çağındaki çocuklarda sıklıkla karşılaşılan gerek darbeye bağlı gerek doğumsal nöroşirürji kapsamına giren tüm hastalıklarda izlenecek doğru yol haritası ile riskin en az indirileceği belirtiliyor. Darbeye bağlı kafa travmalarına sıklıkla maruz kalan bebeklerde çoğu zaman önemsenmeyecek bu darbeler kimi zaman telafisi oldukça güç komplikasyonlara dönüşebiliyor. Uzmanlar, çocuklarda ve bebeklerde beyinde su toplanması, beyin tümörleri, bebeklerde omurilik hastalıklarını önleme, beyin, sinir ve omurilikte oluşan ve ameliyat gerektiren hastalıkların önlenmesi ve tedavisindeki en belirleyici faktörün, pek çok hastalıkta da olduğu gibi erken teşhis olduğunun altını çiziyorlar.

Bebek Sahibi Olmak İsteyen Anneler Folik Asit Kullanmaya Başlamalı

Bebek sahibi olmayı planlayan annelerin, gebe kalmayı düşündükleri dönemin 2 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlamaları, omurilik hastalıklarıyla ilgili riskleri en aza indiriyor. Hamilelik döneminde yapılan rutin kontrollerde de tespit edilebilen nöroşirürjikal hastalıklar, erken müdahale edilmezse ileride bebekte zeka geriliği, görme kaybı gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor. Bebeklerde Omurilik Hastalıklarını Önlemek İçin Bunları Yapın!

Kafa Travmaları Kalıcı Riskler Taşıyor

Uzmanlar çocukların ve bebeklerin kafasına gelen darbeler ile yaşadıkları kafa travmalarında kalıcı sorunlara dönüşebilecek riskler taşıdığını ifade ediyorlar. Nöroşirürjikal hastalıkları uzmanları bu hastalıkla ilgili alınması gereken önlemleri şu şekilde sıralıyor: Folik asit kullanımı gebelikten önce başlamalı Erken tedavinin en önemli aşaması erken teşhis, Çocuklarda kafa içi hastalıkların tanısı ancak radyolojik yöntemlerle konabilir, Travma geçirmiş bebeği hastaneye götürürken boyun ve bel omurgasının sabit tutulması önemlidir.

Bu Durumlarda Vakit Kaybetmeden Hastaneye Götürün

Travmaya maruz kalan bebek ve çocuklarda; bulantı, kusma, uyku hali gibi durumlar oluştuğunda vakit kaybetmeden hastaneye götürülmelidir. Yaşadığı travmadan dolayı canı yanan, korkudan ağlayan bebeklerde önemli bir sorun olmadan da kusma ve uyku hali görülebildiği unutulmamalı; bu nedenle gereksiz yere panik olunmamalıdır.  

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.