Kanguru Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kanguru Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?
30 Kasım 2018

Ebeveynlerin, bebeklerini taşırken iki elini de kullanabilmesine olanak tanıyan kangurular, pek çok anne babanın hayatını pratikleştiriyor. Öyle ki, bebek arabası veya puset kullanılamayan yerlerde ebeveynler için adeta günün kurtarıcısı olabiliyor. Aynı şekilde ev işi yaparken de hem bebeği taşımaya hem de iki eli kullanmaya imkân tanıdığından, annelere büyük bir kolaylık sağlıyor. Peki, kanguru kullanımına ne zaman başlanabilir? Kanguru seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kanguru kullanımı ile ilgili tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bebeklerde Kanguru Kullanımı

Kanguru Kullanmaya Ne Zaman Başlanabilir?

İsmini, yavrusunu karnındaki cebinde taşıyan kangurulardan alan bu bebek taşıma aparatları, yenidoğanlar ve daha büyük bebekler için iki ayrı şekilde üretiliyor. Ancak uzmanlar, kanguru kullanımı için en az iki ay beklenilmesi gerektiğini savunuyor.

Kanguru Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Anne Bebek İlişkisini Güçlendiriyor!

Yurt dışında uzun zamandır uygulanan, ülkemizde ise yeni yeni adı duyulmaya başlanan kanguru bakımı, anne ile bebek arasındaki duygusal ve güven bağının artmasını sağlıyor. Doğumdan sonra kanguru bakımı ile bebeğin hem dış dünyaya adapte olması kolaylaşıyor hem de bebek kendisini güvende hissediyor. Kanguru bakımı özellikle erken doğan bebeklere uygulanıyor. Böylece bebeğin daha hızlı toparlanması amaçlanıyor. Kanguru taşıma aparatları sayesinde, doğumdan sonraki aylarda da bebeğinizi koynunuzda taşıyarak, aranızdaki bağı güçlendirebilirsiniz.

Kanguru bakımı hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Ebeveynlerin Günlük Hayatını Kolaylaştırıyor

Kanguruların ebeveynler için günlük hayatı inanılmaz kolaylaştırdığı yadsınamaz bir gerçek. Bebeğinizle birlikte daha rahat hareket edebildiğiniz kangurular, size özgür hareket edebilme olanağı tanıyor ve günlük hayatı daha hızlı yaşayabilmenize olanak sağlıyor. Dışarıda bebek arabalarıyla giremeyeceğiniz pek çok yer olduğu düşünüldüğünde, kangurular en işlevsel seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Sadece dışarıda değil, ev işlerini yaparken de kangurular annelere büyük kolaylık sağlıyor. Bebeğiniz koynunuzda güvenli bir şekilde dururken, evinizin rutin işleriyle ilgilenebilirsiniz.

Kanguru Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kanguru Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeğiniz ve kendiniz için sağlıklı bir kanguru satın almak istiyorsanız, aşağıdaki özellikleri taşıyıp taşımadığına dikkat etmelisiniz.

  • Yenidoğan bebeklerin kas ve kemik yapısı henüz gelişmemiş olduğundan, alacağınız kangurunun sırt ve baş destekli olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Uzmanlara göre, alacağınız kanguruda bebeğinizin bacakları gelişi güzel aşağı sarkıyor olmamalı, bebeğinizin bacakları M şeklini almalı. Bunun için de kangurunun mutlaka özel oturma bölmesi olmalı.
  • Hijyenik bir tercih yapmak istiyorsanız, alacağınız kangurunun yıkanabilir olmasına özen gösterin.
  • Bebeğinizin sağlığı için dikkat etmeniz gereken bir diğer detay ise kumaşının pamuklu olmasıdır. Kangurunun hava alması, bebeğinizin terlemesini önler. Böylece isilik gibi çeşitli deri problemlerinin de baştan önüne geçmiş olursunuz.
  • Sadece bebeğin değil, annenin sağlığı da düşünülmeli. Bu nedenle, satın alacağınız kangurunun sırt ve bel destekli olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.