Bebeklerde Aşı Sonrasında Hangi Yan Etkiler Görülür?

Bebeklerde Aşı Sonrasında Hangi Yan Etkiler Görülür?
08 Eylül 2017

Bebeklere yapılan aşıların ciddi yan etkileri görülmese de nadir durumlarda etkisi 1-2 gün süren yan etkilerin ortaya çıktığı belirtilir.

Bebeklerde Aşı Sonrası Görülebilecek Yan Etkiler

Bebeklerin yaşamları boyunca hastalıklardan uzak sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için aşı takvimine göre yapılan aşılar da bir tür ilaçtır. Her ilaçta olduğu gibi aşılarında yan etkileri görülebilmektedir. Bebeklere uygulanan pek çok aşının genelde ciddi bir yan etkisi görülmediği belirtilir. Uzmanlar tarafından yapılan bir aşı sonrasında ciddi bir yan etkinin ortaya çıkmasının çok nadir bir durum olduğunu belirtilir. Bununla birlikte farklı aşıların farklı yan etkilerinin oluşabileceğinin unutulmaması gerektiği ifade edilir. Bunlar; aşı sonrası bebekte aşı vurulan yerde geçici; acı, kızarıklık, kısa süreli grip, şişme ve benzeri belirtilerin görülmesi olarak belirtilir. Aşının yan etkileri nedir, ne zaman ortaya çıkar? İşte bebeklerde aşı sonrası görülebilecek yan etkiler ve süresi ile yapılması gerekenler.  

Aşının Yan Etkileri Her 4 Bebekten Birinde Görülür

Bebeklere yapılan aşıların her 4 çocuktan 1'inde görüldüğünü belirten uzmanlar, aşının yan etkilerinin ne zaman ortaya çıkacağıyla ilgili olarak genelde aşı vurduktan kısa bir süre sonra ortaya çıktığını belirtirler. Aşının yan etkilerinin kaç gün süreceği ile ilgili olarak da etkilerin genelde 1-2 gün süreceğini ve söz konusu sürenin bitiminden sonra kendiliğinden ortadan kaybolmasını beklediklerini ifade ederler. Ancak aşı vurulduktan sonra bahsedilen yan etkilerin belirtilenden daha uzun süre devam etmesi durumunda annelerin durumu hekimlerine danışmaları gerektiği belirtilir. Bebeklere aşı yapılması sonrasında görülebilecek yan etkiler şu şekilde belirtilir.   

Bebeklerde Aşı Sonrasında Hangi Yan Etkiler Görülür?  

 Bebekte Aşı Korkusunun Oluşması - Çocukta Aşı Korkusu

Bebeklerde / çocuklarda iğneye karşı oluşan fobi ya da korku gelişebileceğini belirten uzmanlar, bebeğinde aşıya karşı aşırı korku ya da endişe gelişen anne babaların sakin kalmaya ve bebeklerini de sakinleştirmeye çalışmaları önerilir. Aşının yapılacağı sırada bebeğin dikkatini dağıtmaya çalışmanın işe yarayacağını belirtirler.

Bebeklerde Aşı Sonrasında Hangi Yan Etkiler Görülür?  

Aşı Sonrası Grip Benzeri Yan Etkiler Oluşabilir

Bebeğe aşı yapıldıktan sonra grip benzeri yan etkilerin oluşabileceği ya da gribe benzer belirtilerin görülebileceği ifade edilir. Bebekte aşı sonrası görülebilecek bazı belirtiler şöyle sıralanır;  

  • Mide sorunu
  • Hafif bir ateş
  • İştah kaybı
  • Kusma
  • Bitkinlik
  • Baş ağrısı

Aşı Yan Etkilerinde Ne Zaman Doktora Başvurulmalı?

Bebeklere yapılan aşıların ciddi yan etkilerinin çok nadir görüldüğünü belirten uzmanlar, bunun hiç olmayacak anlamına gelmediğini çok nadir durumlarda da olsa aşı sonrasında bebeklerde yan etkilerin ortaya çıkabileceğini ifade ederler. Oluşabilecek yan etkiler; döküntü, kaşıntı, solunum zorluğu, yüz çevresinde şişme ve kan şekerinde düşme gibi ciddi belirtiler yanında bebekte görülen alerjik reaksiyonlar (anaflaksi) olarak belirtilir. Bu yan etkilerin yanında; yüksek ateş, nöbetler, eklem ağrısı ya da aşı yerinin sertliği ve zatürre belirtilerinin de görülebileceği belirtilir. Şayet bebeğinizde bu ciddi belirtiler görülürse ya da çocuğunuzda ciddi bir sorun olduğundan şüpheleniyorsanız hemen bebeğinizin doktoruyla bağlantı kurmanız ya da en yakın bir acil servise gitmeniz tavsiye edilir.   Bebeklerde Görülen Alerjik Reaksiyonlar İçin Tıklayın   

Bebeklerde Aşı Sonrasında Hangi Yan Etkiler Görülür?    

Bebeklere Yapılan Aşılar ve Yan Etkileri

KKK (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) Aşısının Yan Etkileri

KKK kızamık, kabakulak ve kızamıkçık hastalıkları için yapılan aşılar sonrasında bebeklerde görülebilecek belirtilerin genelde hafif şekilde görüleceği belirtilir. Bununla beraber bu aşıların yapılmasından sonra hafif bir ateş, deride döküntü, boyunda bulunan lenf bezlerinde şişme, eklemlerde şişme ve ağrı, el ve ayaklarda uyuşma ve sızlama tükürük bezlerinde şişme gibi belirtilerin görülebileceği ifade edilir.   

Bebeklerde Aşı Sonrasında Hangi Yan Etkiler Görülür?  

DBT (Difteri, Boğmaca, Tetanos,) Aşısının Yan Etkileri

DBT aşısı boğmaca, difteri ve tetanos hastalıkları için yapmaktadır. Bu aşının yapılmasından sonra bebekte aşı vurulan yerde hafif-orta düzeyde ateş, sersemlik, ağrı, aşı vurulan yerde kızarıklık ve şişme, iştahta azalma ve kusma gibi belirtiler görülebilir. Aşı sonrasında görülebilecek daha ciddi belirtilerde bebeğin 3 saatten daha uzun süre ağlayabildiği, soluk bir görünüm, aşırı uykulu görünme, rektal ateşinin 40 derece ve üzerinde olması ve ateşten dolayı konvülsiyonlar oluşmasının görülebileceği belirtilir.

Suçiçeği Aşısının Yan Etkileri

Suçiçeği aşısının genelde çok az yan etkisinin görüldüğü, bazen aşı vurulan yerde ağrı, düşük dereceli ateş,  kızarıklık, sertleşme ya da döküntü görülebileceği belirtilir.

Grip Aşısının Yan Etkileri

Grip aşısının bebekte düşük dereceli ağrı, ateş belirtileri görülebilir. Ağrının 1-2 gün sürebileceği belirtilir.   Aşı Takvimi İçindeki Her Aşıyı Bebeğinize Yaptırdığınıza Emin misiniz? Detaylar İçin Tıklayın

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Yabalak 1. Yabancı. 2. Issız kır,ova. 3. Dışan, başka ülke, gurbet. 4. Ekin Tarlası.