• gebe.com
  • /
  • Yeni Doğan Bebekler Ne Zaman Otururlar?

Yeni Doğan Bebekler Ne Zaman Otururlar?

Yeni doğan bebeklerin doğdukları anda vücut yapıları çok elastikidir. Bu nedenle bebeğin üst kısmının gelişebilmesi ve oturabilmesi için belli bir sürenin geçmesi gerekir. Peki, bebekler ne zaman, hangi ayda oturabilirler?

Yeni Doğan Bebekler Ne Zaman Otururlar?

Bebekler ilk doğdukları anda vücut yapıları çok elastikidir. Bu nedenle bebeğin üst kısmının gelişebilmesi için belli bir aya gelmesi gerekir. Uzmanlar bebek dördüncü aya gelene kadar bedenini zorlayıcı herhangi bir hareketin yapılmamasını önermektedirler. Çünkü, yenidoğan bebeklerin kafasını ve sırtlarını düz tutabilmeleri için en erken dört aylık olmaları gerektiğini belirtiyorlar. Bebeklerin oturma zamanıyla ilgili, halk arasında yaygın inanışlardan birisi olan “Bebek oturtulmaz yoksa beli eğrilir” inanışının yanlış olduğunu, bebekleri zamanı geldiğinde oturtmamanın gelişimine engel olacağının altını çiziyorlar. Peki, bebekler ne zaman oturur?  

Bebeklerin Gelişimine Engel Konuyor

Uzmanlar halk arasında yanlış bilinen “Bebek oturtulmaz yoksa beli eğrilir” lafını çok sık duyduklarını ve bunun sonucunda da bebeklerin oturmasının engellendiğini ve dolayısıyla da bu davranışın bebeğin gelişimine bazı engeller koyduğunu ifade ediyorlar. Söz konusu inanışın yanlış olduğunu belirten uzmanlar, başını dik tutabilen,  kafasını iyi kaldırabilen, kendini öne getirmeye çalışan ve yarı oturur pozisyonda bile rahatsız olduğunu beli eden bebeklerin desteklenerek kucakta oturtulmalarının hiçbir sakıncasının olmadığını belirtiyorlar.   bebekler-ne-zaman oturur    

Dört Aylıkken Oturmaya Başlıyorlar

Kafasını ve sırtını kontrol edebilen bebekler genellikle dört aylık oluyorlar ve yaşamlarının her evrelerinde yeni bir kademeye geçiyorlar. Bu durumdaki bebeklerde oturmayla ilgili dönem, üçüncü - dördüncü aylarda başlayan gelişimsel bir nokta olduğu ifade ediliyor. Bu nedenle bu bebeklerin oturmasını yedinci ve sekizinci ayına kadar bekletmenin, bebeklerin gelişimini engelleyici bir davranış olduğunun altı çiziliyor.

Bebeğin oturması neden önemlidir?

Uzmanlar, bebeklerin oturmaya kadar olan dönemde hep tavana  baktıklarını ve tavanda simulasyon, renk, ışık ve hareketin olmaması bebeğin görsel ve sosyal gelişimi için yeterli olmadığını belirtiyorlar.  Bebeklerin büyümeye başlaması ve bir iki ayını geçirdikten sonra kendini öne doğru kaldırmaya başlamasıyla, bebeklerin oturur ve etrafına bakar pozisyonlara getirilmelerinin gerektiği belirtilir. Kendi kendine oturamayan bir bebeği oturtulmaya çalışma onun düşmesine neden olabilir. Bu nedenle bebeği ilk üç-dört ayında oturur pozisyona getirirken her zaman için yanına destek verip arkasının dik olduğundan emin olunmalıdır. bebeklerde-oturma  

Bebeği oturtulmaması sorun yaratabilir

Belirtilen sürelerde oturtulmayan ve sürekli yatırılan bebeklerde bakış anomalileri ile karşılaşılabilmektedir. Örneğin, çok yatırılmış ve bir nedenle tek tarafa bakmayı tercih etmiş olan bebeklerde görme odaklanmasında değişikliklerin meydana geldiği belirtilmektedir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.