Anne Sütü Emen Bebekler Daha Az Hastalanıyor

Anne Sütü Emen Bebekler Daha Az Hastalanıyor
13 Nisan 2017

Bebekleri 2 yaşına kadar emzirmenin önemine değinen uzmanlar, anne sütüyle beslenen bebeklerin daha az hastalandıklarını belirtiyorlar.

Bebekler Kaç Yaşına Kadar Emzirilir?

Bebeklerin doğdukları andan itibaren beslenmelerinin temel kaynağı olan anne sütü bebeğin gelişmesinde ihtiyacı olan besinlerin tümünü karşılamaktadır. Uzmanlar, bebeklerin doğumlarından itibaren en az altı ay anne sütü ile beslenmelerini önermektedirler. Emzirmenin önemine dikkat çeken uzmanlar, anne sütüyle beslenen bebeklerin gelişimlerinin yanı sıra daha az hastalandıklarını ve hastalansalar da bunu daha hafif atlattıklarını belirtiyorlar. Peki, bebekler kaç yaşına kadar emzirilir?

Emzirme Anne Bebek Arasındaki Bağı Güçlendiren

Uzmanlar, emzirmenin anne bebek arasındaki bağı güçlendirdiğini ifade ediyorlar. Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF de bebeklerin ilk altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesini önermektedir. Fakat emzirmenin ne zaman sona erdirilmesi gerektiği konusunda kesin bir yargıya rastlanmamaktadır.   

Anne Sütü Emen Bebekler Daha Az Hastalanıyor  

Dünya Sağlık Örgütü 2 Yaşına Kadar Anne Sütünü Öneriyor

Bebekleri emzirmenin kaç yaşına kadar olacağı ile ilgili genel bir yargı oluşmamış olmasa da Dünya Sağlık Örgütü bebekler kaç yaşına kadar emzirilir? Sorusuna bebeklerin 2 yaşına kadar anne sütüyle beslenmeleri önerilmektedir. Amerikan Pediatri Akademisi ise, bebeklerin 1 yaşına kadar emzirilmelerini geri kalan kısım için anne bebek ikilisine bırakılmasını savunmaktadırlar. Türk Pediatrisler ise, anne sütünün 2 yaşına kadar devam ettirilmesi gerektiğini belirtmektedirler.

Altıncı Aydan Sonra Ek Gıdaya Başlanabilir

Bebeklerin gelişi ile ilgili olarak, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları anne sütünün ilk 6 ay bebeğin ihtiyaçlarının %100’ünü karşıladığını belirtmektedirler. Bebeğin altıncı ayından sonra ise, anne sütünün tek başına hızla büyüyen bebeğin fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kaldığını bu nedenle söz konusu dönemden sonra ek besinlere başlanması gerektiğine dikkat çekmektedirler. Bu süreçte emzirmeye devam edilmesi durumunda anne bebek arasındaki bağı kuvvetlendirmesi yanı sıra bebeğin psikolojik gelişimi üzerinde pozitif etkiler gösterdiğinin de altını çizmektedirler.

Anne Sütü Emen Bebekler Daha Az Hastalanıyor  

Bebekler Daha Az Hastalanıyor

Emzirmenin bebek üzerindeki öneminden bahsedilirken, meme emen ve uzun süre anne sütü alan bebeklerin bu dönemlerde daha az hastalandıkları ve hastalansalar bile bu hastalıkları daha hafif atlattıkları belirtilmektedir.   

Bakmakta Fayda Var: 33 Maddede Emzirmenin Önemi Nedir?

Emzirme Doğru Şekilde Nasıl Sonlandırılır

Emzirmenin sonlandırılmasının doğru bir şekilde yapılması için, uzmanlarla birlikte yol alınması önerilirken, önemli olan konunun bebeğin ruhen ve bedenen sağlıklı birey olarak yetişmesinin önemli olduğunun da altı çiziliyor.  

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.